Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

400 tysięcy pozyskanego dofinansowania w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu”

16.06.2023
Dzisiaj tj. 16 czerwca 2023r. w Szkole Podstawowej w Mordarce odbyło się uroczyste przekazanie informacji o dofinansowaaniu w ramach programu " Posiłek w szkole i w domu". Gmina Limanowa otrzymała dofinansowanie na pięć złożonych wniosków - 80 tysięcy na każdy. Tę wiadomość przyjechał przekazać osobiście wojewoda małopolski Łuksz Kmita, podkreślając, że to największe dofinansowanie dla jednego samorządu w całej Małopolsce jednocześnie doceniając i komplementując jakość i poprawność złożonych wniosków. Zadowolenie nie mógł kryć wójt gminy Limanowa Jan Skrzekut, który podziękował Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edycie Król za merytoryczne przygotowanie wnisków i wojewodzie za zaangażowanie. Na spotkaniu obecni byli dyrektorzy placówek, które otrzymały dofinansowanie tj. Paweł Ciuła - Szkoła Podstawowa w Mordarce, Renata Długosz -Szkoła Podstawowa w Pisarzowej, Bożena Golonka - Szkoła Podstawowwa w Młynnem, Danuta Dębska - Szkoła Podstawowa w Rupniowie oraz Marek Twaróg - Szkoła Podstawowa nr 2 w Starej Wsi.


To nie przypadek, że jesteśmy dziś w Limanowej. Gmina na realizację programu w ramach III modułu otrzymała środki w wysokości 400 tys. zł, które pozwolą na organizację i doposażenie szkolnych stołówek w 5 limanowskich szkołach. Dziękuję wójtowi Janowi Skrzekutowi, że wspólnie z dyrektorami szkół rozwija i modernizuje stołówki i jadalnie szkolne z rządowym wsparciem. Dzięki temu posiłki serwowane w szkole są smaczne, zdrowe i niedrogie – mówił wojewoda Kmita. 

Szkoła Podstawowa w Mordarce otrzymała dofinansowanie w wysokości 80 tys. zł. Dzięki tym środkom możliwe będzie wykonanie remontu pomieszczeń kuchni i stołówki, m.in. wymiana instalacji elektrycznej, oświetlenia, malowanie pomieszczeń, a także zakup niezbędnego wyposażenia kuchni i stołówki – mówi wójt gminy Limanowa Jan Skrzekut.

W naszej szkole codziennie wydawanych jest około 270 posiłków dwudaniowych. Koszt jednego posiłku, jaki ponoszą rodzice, to zaledwie 4 zł. Posiłki są przygotowywane na miejscu, a panie kucharki starają się, aby były kaloryczne i zbilansowane. Z posiłków korzystają zarówno dzieci z oddziałów przedszkolnych, jak również uczniowie klas 1-8 – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Mordarce Paweł Ciuła.

W 2023 r. na zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków środki finansowe otrzyma 59 szkół podstawowych z Małopolski. Dofinansowanie w wysokości niemal 4 mln zł trafi do 36 organów prowadzących szkoły.

– Dzięki tym środkom szkolne stołówki zyskują nowe oblicze. To niezwykle ważne zarówno dla uczniów, jak i pracowników – dodaje wojewoda Kmita.

W roku 2023 w ramach rządowego programu na realizację zadań z I i II modułu gmina Limanowa już otrzymała prawie 190 tysięcy zł, a środki te zostaną zwiększone jeszcze o prawie 51 tys. 

Mieszkańcy gminy Limanowa korzystają również ze wsparcia w ramach modułu I i II. Co roku z dożywiania korzysta od 250 do 430 uczniów, a pomoc w formie zasiłków celowych na zakup żywności otrzymuje średnio 250 osób z około 200 rodzin – dodaje wójt Jan Skrzekut.


 
Wszystkie 182 małopolskie gminy korzystają ze wsparcia programu od początku jego działania. W ubiegłorocznej edycji małopolskie gminy uzyskały dofinansowanie na poziomie prawie 47,5 mln zł, dzięki czemu pomoc otrzymało 63 655 osób.

Program skierowany jest do gmin. Przewiduje on wsparcie w udzielaniu pomocy dzieciom, uczniom i młodzieży (moduł I) oraz osobom dorosłym (moduł II). Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu powinny złożyć wniosek o dofinansowanie w ośrodkach pomocy społecznej. 

Środki przekazane samorządom są przeznaczone na dofinansowanie jednej z trzech form pomocy: posiłku, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych bądź świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności.


Liczba wyświetleń: 1127
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne