Wolność, Naród, Ojczyzna- 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

04.05.2023
Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej Nr 1 w Starej Wsi, 28 kwietnia 2023 r. odbyła się uroczysta akademia w której brała udział cała społeczność szkolna na czele z dyrektor Natalią Kordeczką.
Uczniowie przypomnieli okoliczności powstania ustawy zasadniczej oraz jej znaczenie dla ratowania Rzeczpospolitej. Opowiedzieli jak Polacy, by ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Chociaż nigdy nie weszła w życie miała jednak wielkie znaczenie. W czasach rozbiorów, przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć a dla przyszłych pokoleń stała się symbolem niepodległości i była elementem pamięci narodowej.

Uroczystość szkolną rozpoczął taniec pt „Mazur” w wykonaniu dzieci z klasy 0A pod kierunkiem pani Angeliki Pałka. Następnie uczniowie z klas starszych recytowali wiersze i śpiewali piosenki związane z XVIII- wieczną historią Polski. W okresie zaborów, a później w czasie II wojny światowej i w PRL obchody związane ze świętem Konstytucji 3 maja były przez władze państwowe zakazane. Święto przywrócono dopiero w 1990 r.
Wolność, Naród, Ojczyzna- to słowa nad znaczeniem których podczas wcześniej przeprowadzonych wywiadów zastanawiali się uczniowie klas IV- VIII oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Dla Polaków dzisiaj po 11 listopada, 3 maja jest drugim największym świętem narodowym Polaków. My, pokolenie żyjące w wolnej Polsce gdy nikt nam tego dziś nie zabrania mamy obowiązek pamiętać o ludziach, którzy chcieli ratować naszą ojczyznę i o samej Konstytucji 3 Maja.

Scenariusz akademii opracowała Ewa Matras szkolny historyk.