Święto Konstytucji 3 Maja

02.05.2023
W dniu 28 kwietnia 2023 r. W Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie obchodzono uroczystość związaną z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa zasadnicza, będąca drugą na świecie po amerykańskiej, miała przynieść niezbędne reformy wzmacniające Rzeczpospolitą, która wreszcie mogła zrzucić obcy protektorat i stać się samodzielną.

Ten dzień ma nam przypominać, że nasi przodkowie w XVIII wieku, mimo bardzo niesprzyjających okoliczności, zrobili wszystko, aby ratować swoje państwo. To był bardzo znaczący moment w naszych dziejach. Aby zrozumieć, dlaczego, uczniowie w kilku scenach mogli wysłuchać rozmów prowadzonych przez ważne postacie z tamtych czasów: Stanisława Leszczyńskiego z Stanisławem Konarskim. Mieli okazję podejrzeć jak wyglądało spotkanie na Obiadach Czwartkowych u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, gdzie Ignacy Potocki wraz z biskupem Ignacym Krasickim omawiali projekt przygotowywanego dokumentu. Istotę Konstytucji 3 Maja i okoliczności jej uchwalenia ukazywała scena spotkania wiejskich kobiet z miejscowym proboszczem.

Z inscenizacji wybrzmiało znaczenie uchwalonej Konstytucji dla całego narodu. Całość uzupełniały odpowiednio dobrane kostiumy, pięknie zaśpiewane piosenki, recytacja wiersza oraz solowe wykonanie utworu na skrzypcach - Witaj Majowa Jutrzenko. Zarówno wiersz jak i utwór na skrzypcach zaprezentowały uczennice klasy 3b.