Przegląd DRUZBACKA zakończył się sukcesem Magdaleny Dudek z Makowicy.

19.05.2023
W dniach 10-14 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbywał sie 40. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA. Na przeglądzie wysokie miejsca udało się zająć artystom ludowym z naszej gminy.

DRUZBACKA to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jego początki sięgają wczesnych lat 80-tych, a podstawowym założeniem programowym konkursu było i jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce i śpiewie.

Rokrocznie podczas DRUZBACKI  prezentują się artyści z  gminy Limanowa i nie inaczej było podczas tegorocznej edycji Przeglądu.

Czterodniowe występy  w sali widowiskowej GOK w Podegrodziu w tym roku  oceniała Komisja w składzie:

Anna Borucka-Szotkowska - etnomuzykolog
Jadwiga Adamczyk - muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Artur Czesak - językoznawca
Benedykt Kafel – etnograf

Po przesłuchaniu i gruntownej ocenie 161 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z czterech powiatów województwa małopolskiego (gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, suskiego) oraz z województwa podkarpackiego (powiat jasielski), w tym:

34 muzyk (22 dorosłych, 8 młodzieżowych i 4 dziecięcych),
50 instrumentalistów (15 dorosłych, 12 młodzieżowych, 23 dziecięcych),
28 grup śpiewaczych dorosłych,
29 śpiewaków solistów (18 dorosłych, 5 młodzieżowych, 6 dziecięcych),
11 mistrzów z uczniami,
9 punktów programu z kategorii drużbów i starostów weselnych, komisja postanowila przyznać nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.

Na szczególną uwagę, co należy podkreślić,  zasługuję Magdalena Dudek, która zdobyła nagrodę w postaci „Złotego Słowika” i tym samym została nominowana na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Z terenu gminy Limanowa zostali docenieni rownież inni artyści, którzy uplasowali się na poszczegolnych miejscach:

W KONKURSIE MUZYK LUDOWYCH :

W kategoria dorosłych:

II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł otrzymują muzyka – STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi

III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymują muzyka – SPOD KICEK z Mordarki

W kategorii młodzieżowej:

III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują muzyka – STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi

W KONKURSIE INSTRUMENTALISTÓW:

W  kategorii dorosłych:

III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymuje – Piotr Pławecki ze Starej Wsi (okaryna)

W kategoria dziecięcej:

Wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje- Dominika Kubacka z Wysokiego (skrzypce)

W KONKURSIE GRUP ŚPIEWACZYCH:

W  kategorii dorosłych:

III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują grupa – KIJOM WORCI z Pisarzowej (grupa męska)

Wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje – STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi (grupa żeńska)

W KONKURSIE ŚPIEWU SOLOWEGO:

W kategorii dorosłych:

II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymuje – Roksana Frączek z Pisarzowej

Naszym artystom gratulujemy udanych występów i życzymy kolejnych!

Gratulacje należą się nie tylko artystą z terenu naszej gminy, a także innym biorącym udział w 40 DRUZBACE a są nimi :

MUZYKA TOBIASZA KRZYSZTOFA  z Mszany Górnej („Złote Basy” w Konkursie Muzyk Ludowych)
 Jakub Drabik z Kamienicy („Złote Skrzypce” w Konkursie Instrumentalistów”)
 Męska grupa śpiewacza PODEGRODZCY CHŁOPCY z Podegrodzia („Złoty Słowik” w Konkursie Grup Śpiewaczych)
 Eugeniusz Kopera z Brzysk z uczennicą Justyną Piętą („Złoty Listek” w Konkursie Mistrz i Uczeń)
 Rafał Kasieczka z Klęczan („Złota Siekierka” w Konkursie Drużbów oraz Mowy Starosty Weselnego).

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zdjęcia dzięki uprzejmośći Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu.

Pełna treść protokołu z  40. Przeglądu DRUZBACKA poniżej.