11.05.2023
W ostatnich dniach miał miejsce odbiór prac związanych z montażem platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych w budynku Szkoły Podstawowej nr 2  w Starej Wsi wraz z remontem klatki schodowej.

W odbiorze zrealizowanych prac uczestniczyli Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut wraz ze swoim Zastępcą Wojciechem Pazdanem, Kierownik Wydziału Inwestycji i Funduszy Europejskich Stanisław Piegza, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edyta Król, Radni Gminy Limanowa Iwona Wojak-Ćwik i Bogusław Pazdur, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi Marek Twaróg, sołtys sołectwa Stara Wieś Ryszard Piszczek oraz wykonawca zadania Jan Wojtas.

Montaż platformy  wraz z robotami towarzyszącymi stanowił  jeden  z  elementów zadania  pn. „Likwidacja barier architektonicznych w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi oraz dostosowanie budynku Urzędu Gminy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami” objętego dofinansowaniem  w ramach projektu  „Dostępny samorząd – granty” realizowanego  przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 2.18 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Dzięki przyznanemu Gminie Limanowa grantowi w wysokości 159 868,80 zł  realizowane są  działania wpływające na poprawę dostępności  usług  publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób niepełnosprawnych w zakresie trzech obszarów dostępności:

W zakresie dostępności architektonicznej: remont sanitariatu w Szkole Podstawowej nr 2 w Starej Wsi, utwardzenie terenu  przed szkołą kostką brukową, montaż platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych wraz z remontem klatki schodowej.

W zakresie dostępności cyfrowej: opracowanie i wdrożenie deklaracji dostępności na stronie internetowej Gminy Limanowa, dostosowanie strony internetowej Urzędu Gminy Limanowa do wytycznych WCAG 2.1, przygotowanie filmu o zakresie działalności jednostki w PJM z opisem usługi na stronę www.

W zakresie dostępności komunikacyjno-informacyjnej: Dostawa, montaż i kalibracja systemu indukcyjnego: pętla indukcyjna przenośna (7 szt.) oraz pętla indukcyjna stanowiskowa (1 szt.), zakup sprzętu do ewakuacji oraz wykonanie planu tyflograficznego budynku UG Limanowa oraz poprawa dostępności przestrzennej budynku UG Limanowa.

Projekt pn. „Dostępny samorząd – granty” jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne. Celem projektu jest poprawa dostępności do usług publicznych świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego (JST) dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, poprzez wsparcie JST w spełnieniu wymogów dostępności określonych w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
(Dz. U. z 2020 r., poz. 1062).