Innowacja Pedagogiczna-nietypowe święta oraz "Dzień Ziemi" w Szkole Podstawowej w Mordarce

09.05.2023
Od września 2022 r realizowana jest w naszej szkole innowacja pedagogiczna „ Święta nietypowe – ciekawie, kolorowo z przygodą za pan brat”. Wprowadzenie do Oddziału Przedszkolnego obchodów świąt nietypowych pozwala na uatrakcyjnienie pracy z dziećmi, sprzyja również wszechstronnemu rozwojowi przedszkolaków, pozwala twórczo oraz kreatywnie działać.

Świąt nietypowych jest sporo w kalendarzu, praktycznie do każdego dnia przypisane jest jakieś święto. W naszej placówce mamy wiele okazji do świętowania, m.in. obchodzimy Dzień Niepodległości, Święto Patrona naszej szkoły– Stanisława Wyspiańskiego, Dzień Babci i Dziadka, itp. Jednak wybór świąt nietypowych pozwala na uatrakcyjnienie pracy z dziećmi.

Innowacja pedagogiczna skierowana jest dla wszystkich przedszkolaków, wiek nie ma znaczenia. Obchodziliśmy już, min „Dzień Kropki”, „Dzień Jabłka”, ‘Światowy Dzień chleba”, „Dzień Kundelka”, „Dzień Gofra”, „Światowy Dzień Bibliotekarza i Biblioteki” itp.

Wszystkie te dni obchodzone były w szczególny sposób w naszej przedszkolnej społeczności, a filmy oraz opisy z ich realizacji można śledzić na szkolnej stronie Facebook. Nietypowe święta bardzo często są impulsem do zwrócenia uwagi na sprawy ważne, powodują, że nie przechodzimy obok nich obojętnie. W ostatnim czasie obchodziliśmy „Światowy Dzień Ziemi”  - dzieci zapoznały się z tematyką zajęć poprzez filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne oraz skanowanie kodów QR. Przedszkolaki poznały ideę segregacji śmieci, jak troszczyć się o Naszą Planetę by była zadbana. W tym dniu powstało wiele ciekawych prac plastycznych, które wszyscy mogli podziwiać na szkolnym korytarzu.

Dzieci włączyły się również w akcję sprzątania świata i zadbały o oczyszczenie najbliższej okolicy. Udało się nam również nawiązać współpracę z Nadleśnictwem w Limanowej, dzięki czemu każde dziecko otrzymało sadzonkę drzewka.Przedszkolaki z okazji obchodów tego wyjątkowego dnia przygotowały na apel piosenkę i zaprezentowały ją na forum szkoły.

Barbara Ryś