Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wystawa - Wincenty Stanisław Gawron - wszechstronny artysta, patriota, autorytet.

28.04.2023
W galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej otwarto wystawę pt. „Wincenty Stanisław Gawron – Droga życia”. Prezentuje ona przekrój dorobku artystycznego wybitnego przedstawiciela Ziemi Limanowskiej. Szczególne miejsce zajmuje „Droga Krzyżowa Narodu Polskiego”. Sala została zaaranżowana na wnętrze wiejskiej chaty, w której Wincenty Gawron rozpoczął życiową drogę. Wernisaż poprowadzili dyrektor Joanna Michalik, Damian Król oraz Karol Wojtas w wystawie brał również udział Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut. Ekspozycję można oglądać do 19 maja w godzinach pracy biblioteki.

Jak podkreślają organizatorzy, dom rodzinny wywarł na Wincentym Stanisławie Gawronie niesamowite piętno. Do tego miejsca tęsknił, o tym miejscu śnił, a  powracał jedynie w wielu swoich pracach. Już długo po II wojnie światowej, w latach 70., gdy mógł odwiedzić Ojczyznę, powracał właśnie w rodzinne strony. Domem nie był tylko sam budynek, była cała limanowska okolica, góry i pagórki, doliny i jary, pola i lasy, kultura swojska, ludowa oraz przede wszystkim ludzie, którzy tu mieszkali, tworzyli przestrzeń wypełniającą dom, który nosił w sercu. Wystawa odnosi się również do emocji Wincentego Gawrona, który w swoim życiu stawał przed wieloma wyborami, a jednym z tych wyborów wyborów była sztuka i chęć ciągłego tworzenia, poszukiwania odpowiedzi na wiele kwestii.

Wystawę przygotowali: Damian Wróbel, Karol Wojtas, Alina Gawron i Damian Król wraz z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej.

Liczba wyświetleń: 393
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne