Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas…”

05.04.2023
4 kwietnia  w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie dało się już odczuć atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Stało się tak dzięki okolicznościowemu przedstawieniu przygotowanemu przez drugoklasistów w ramach innowacji pedagogicznej „W świecie sztuki – teatru i malarstwa”. W tym wyjątkowym dniu występ małych adeptów sztuki teatralnej zaszczycili swoją obecnością:  Dyrektor – Grzegorz Krzak, Wicedyrektor – Beata Jabłońska, ks. Witold Machalski, nauczyciele, rodzice oraz dzieci z klas I – III. W czasie spektaklu, którego myślą przewodnią było przypomnienie tradycji ludowych, dzieci recytowały wiersze o tematyce świątecznej, a także śpiewały piosenki, doskonale wprowadzając widzów w wyjątkowy czas Wielkanocy.
Nie obyło się też bez obrzędowych tańców. Scenografia przykuwała uwagę bogactwem i różnorodnością, gdyż stanowiły ją, nieodłącznie związane ze Świętem Paschy, pisanki, kraszanki, baby wielkanocne, cukrowy baranek, palmy, zajączki, wiosenne kwiaty oraz bazie. Mali aktorzy, ubrani w barwne, regionalne stroje, przedstawili zapomniane zwyczaje związane z celebrowaniem świąt, takie jak np. chodzenie po domach z gaikiem, czy oblewanie dziewczyn wodą przez dyngusiarzy. Tradycje wielkanocne są wyznacznikiem naszej przynależności kulturowej. Świadczą o dziedzictwie duchowym narodu przekazywanym z pokolenia na pokolenie, a przede wszystkim o jego tożsamości. Prezentacja bogactwa i  różnorodności obyczajów nie tylko pozwala lepiej poczuć klimat Wielkanocy, ale także jest znakomitą lekcją dla najmłodszych, że rodzime zwyczaje należy pielęgnować.


Liczba wyświetleń: 1284
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne