Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Podpisanie Listu intencyjnego ws. budowy wieży widokowej na górze Kamionna

20.04.2023
W środę, 19 kwietnia miało miejsce uroczyste podpisanie Listu intencyjnego dotyczącego podjęcia działań w zakresie rozwoju turystycznego gmin Trzciana, Limanowa, Żegocina i Laskowa, w tym w zakresie rozbudowy infrastruktury turystycznej na ich terenie, między innymi budowy nowej wieży widokowej na Kamionnej, a także tworzenia, aktywizacji i upowszechniania oferty i produktów turystycznych Beskidu Wyspowego.
W wydarzeniu uczestniczyli: marszałek Witold Kozłowski, Iwona Gibas z zarządu województwa, Jan Skrzekut wójt Gminy Limanowa, Piotr Stach wójt Gminy Laskowa, Cezary Stawarz wójt Gminy Trzciana, Wojciech Wrona wójt Gminy Żegocina oraz Piotr Polanek dyrektor Departamentu Turystyki UMWM.

Turystyka, to piękny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale to też po prostu przemysł. Zarząd Województwa Małopolskiego przywiązuje ogromną wagę do tego, aby wspierać wszelkie inicjatywy rozwijające infrastrukturę turystyczną. W kolejnym okresie finansowania 2021-2027 będziemy realizować duży projekt pod nazwą Małopolski Szlak Beskidzki - to szereg różnego rodzaju szlaków turystycznych, mała infrastruktura, ale też dwa duże schroniska: na Lubaniu i na Magurze Małastowskiej. W Małopolsce jest ok 9,5 tys. szlaków turystycznych, z tego 1/3 to szlaki piesze i jesteśmy jednym z najbardziej atrakcyjnych pod tym względem regionów w Polsce, ale też w Europie

- mówił marszałek Witold Kozłowski.

Beskid Wyspowy, ze swoim nietypowym ukształtowaniem terenu jest niezwykle atrakcyjnym obszarem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, a także narciarskiej. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym celem wycieczek turystycznych.

Szczyt góry Kamionna (802 m n.p.m.) leży w gminie Limanowa, ale poszczególne części masywu są częścią aż czterech gmin: Limanowa (od strony południowo-zachodniej), Laskowa (południowo-wschodniej), Trzciana (od strony północno- zachodniej) i Żegocina (północno-wschodniej), dlatego też samorządy zawarły porozumienie w celu wspólnej realizacji zadania, również wspólnie partycypując w kosztach inwestycji.

Cieszę się bardzo z dzisiejszego spotkania z wójtami, ponieważ wspieramy inicjatywy realizowane właśnie przez kilka współpracujących gmin. Wieża widokowa działa jak magnes na turystów, tym bardziej 29 metrowa wieża na górze Kamionna będzie atrakcją w tym rejonie i da możliwość oglądania pięknych widoków. Jej koszt to 1,6 mln zł, który podzielimy sprawiedliwie po 320 tys. na każdy z uczestniczących w realizacji podmiotów. Mam nadzieję, że już w tym roku będziemy mogli przystąpić do budowania tej wieży i cieszę się, że wspólnie ten projekt zrealizujemy

- podkreślał marszałek Witold Kozłowski.

Bardzo się cieszę, że podpisując dzisiaj list intencyjny połączyliśmy siły we wspólnym działaniu na rzecz rozwoju turystycznego tego zakątka Małopolski. Wierzę, że nasza współpraca nie tylko zaowocuje rozbudową infrastruktury turystycznej tych obszarów, ale także będzie bodźcem do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, co przełoży się niewątpliwie na wzrost ruchu turystycznego w Beskidzie Wyspowym

- dodała Iwona Gibas z zarządu województwa.Nowa wieża widokowa na górze Kamionna będzie mieć 29 metrów wysokości i będzie posiadać taras o wymiarach ok. 8 x 8 m. Wieża widokowa na Kamionnej umożliwi turystom podziwianie pięknych widoków, od południa na Gorce i Tatry, a od północy na Nową Hutę i Kraków.


Liczba wyświetleń: 360
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne