Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„TROPEM WILCZYM W SZKOLE” już po raz DRUGI w Gminie Limanowa

06.03.2023
DZIAŁANIE TOWARZYSZĄCE PROJEKTOWI TROPEM WILCZYM – BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH zorganizowany 1 marca 2023 r. w dwóch szkołach Gminy Limanowa KŁODNE  i MORDARKA

                                    
 
Śladem ubiegłorocznej formy obchodów  uczciliśmy dzień 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” udziałem w biegu „Tropem Wilczym w Szkołach.  Święto to upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic II RP.Upamiętnia tych, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli o prawo POLSKI do samostanowienia.
Z tej okazji w szkołach w Kłodnem i Mordarce zorganizowano bieg upamiętniając bohaterstwo, poświęcenie i cierpienie żołnierzy podziemia. Był on  powiązany z akcją Tropem Wilczym – największym biegiem pamięci organizowanym nie tylko w Polsce, ale teraz już na całym świecie.
Impreza przygotowana prze nauczycieli historii i wychowania fizycznego udała się znakomicie. Ogromna liczba młodzieży korzystając z ubiegłorocznego doświadczenia zgłosiła się do biegu i w tym roku, a ich wytrwałość w pokonaniu dystansu 1963 m. przyczyniła  się do kształtowania świadomej pamięci historycznej. W  szkołach  została także zorganizowana akademia przypominająca postacie- bohaterów podziemia antykomunistycznego. Tych, którzy walczyli o wolną, suwerenną Ojczyznę, ukrywając  się w lasach przed „ubekami”.

Zwycięzcami biegu zostali:
w KŁODNEM: Wojciech Cieślik, Artur Sołtys, Patryk Pulit – kl. VI-VIII
                         Michał Zychowicz, Karol Piwowar, Antoni Sołtys– kl. III-V
a w MORARCE: Maciej Trojanowski, Zofia Opiela, Filip DutkaZwycięzcom, ale także wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Dziękuję równocześnie nauczycielom za udział w organizacji biegu, który okazał się wielką atrakcją, a także przygotowane akademie.  W Kłodnem był to Andrzej Ruchała, Anna Plata i Joanna Chrobak, a w Mordarce  Magdalena Kindlik , Janusz Zelek i Edyta Odziomek. Dziękujemy także wszystkim nauczycielom bez których ten bieg by się nie udał.
Nauczyciel historii Kazimiera Biernat


Liczba wyświetleń: 706
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne