Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Śladem Wincentego Stanisława Gawrona - Wniosek Biblioteki otrzymał dotację

30.03.2023
Z radością informujemy naszych Czytelników, że nasz drugi wniosek zgłoszony do programu Promocja czytelnictwa ,,Śladem Wincentego Stanisława Gawrona" uzyskał dotację MKiDN w kwocie 10000,00 zł. Biblioteka w Starej Wsi w ten sposób pragnie promować wielkie postacie i przyczyniać się do ich popularyzacji, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Celem projektu jest przybliżenie sylwetki Wincentego Stanisława Gawrona, wzmocnienie tożsamości kulturowej oraz promocja czytelnictwa poprzez zainteresowanie literaturą obozową. To już druga dotacja, którą otrzymała Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi. Pierwszy wniosek pisany do programu Partnerstwo dla książki pn. ,,Literacka skrzynia pamięci” uzyskał dotację MKiDN w kwocie 7375,00 zł.
Wincenty Stanisław Gawron urodził się 1908 roku na Starej Wsi koło Limanowej. Żołnierz polskiego podziemia, więzień obozu Auschwitz, z którego uciekł w maju 1942 roku, uczestnik Powstania Warszawskiego. Autor publikowanych wspomnień pt. ,,Ochotnik do Oświęcimia”. Ze względu na swój talent artystyczny, Wincenty w obozie pracował najpierw w Abbruchkommando a następnie w obozowej rzeźbiarni, gdzie malował krajobrazy, portrety, karykatury oraz projektował i rzeźbił różne przedmioty na zlecenie władz KL Auschwitz. Wykonywał prace na zamówienia esesmanów, ale i tworzył dzieła o tematyce całkowicie zakazanej, zawierające symbole Polski lub ukazujące tragiczną rzeczywistość obozową, jak poruszające naturalizmem portrety więźniów. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Auschwitz. W Bazylice Limanowskiej są trzy witraże jego autorstwa. Artysta zmarł w 1991 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Limanowej w obrębie cmentarza wojennego 366.

W roku 2023 przypada 115. rocznica urodzin tego wybitnego syna Ziemi Limanowskiej. Projekt ,,Śladem Wincentego Gawrona”, przybliży postać Wincentego Stanisława Gawrona z trzech stron: jako pisarza, więźnia obozu Auschwitz oraz artystę.

Pierwsza część zadania będzie skupiona na przeżyciach obozowych. Kluczem do poznania tej postaci będzie książka Wincentego Stanisława Gawrona pt. ,,Ochotnik do Oświęcimia”, zadedykowana pamięci rtm. Witolda Pileckiego. Książka jest częścią pamiętnika, prowadzonego przez Wincentego Gawrona w okresie wojny i w pierwszych latach po jej zakończeniu. Zawiera dramatyczny opis wydarzeń, których był uczestnikiem i stanowi cenne źródło informacji dotyczących rzeczywistości obozowej, w Auschwitz. W tej części projektu zaplanowano wykład oparty na tych wspomnieniach dla starszej młodzieży szkół podstawowych: „Wincenty Stanisław Gawron – pisarz, artysta, żołnierz, więzień KL Auschwitz, działacz społeczny” oraz spotkanie autorskie dla młodzieży, ich rodziców, opiekunów z Niną Majewską-Brown, autorką bestsellerowych książek, opartych na prawdziwych wydarzeniach obozowych, historii związanych głównie z Auschwitz i Birkenau ("Anioł życia z Auschwitz", "Tajemnica z Auschwitz"), laureatką m.in. nagrody "Lubimy czytać 2021", którą otrzymała za "Ostatnią więźniarkę Auschwitz" oraz ostatniej pozycji ,,Ocalona z Auschwitz" wydanej w ubiegłym roku.

Druga część projektu zainspirowana jest artystycznym talentem bohatera i obejmuje kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży z malowania witraży (w bibliotece głównej i jej 6 filiach) oraz warsztaty ilustracji, komiksu i karykatury. Podczas zajęć dzieci i młodzież zapoznają się także z limanowskimi witrażami autorstwa Gawrona i ich głęboką symboliką.
Dopełnieniem całości projektu będzie przedstawienie mieszkańcom egodokumentów Walentego i Anny Gawronów (rodzeństwa Wincentego) zdeponowanych w Archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Pamiętniki pokażą, jak wyglądała codzienność mieszkańców powiatu limanowskiego przed ponad 100 laty i dadzą odpowiedź na kilka pytań, w tym m.in. z jakimi problemami borykali się ówcześni ludzie? Jak wyglądały relacje międzyosobowe? Wreszcie jak Limanowszczyznę i jej mieszkańców oceniali sami pamiętnikarze? Chociaż pamiętnik jest źródłem subiektywnym to jako jedyne źródło pozawala nam spojrzeć na minioną rzeczywistość oczami osób, które wówczas żyły. Spróbować poczuć ich emocje, radości, smutki i obawy. Wspomnienia rodzeństwa Wincentego dadzą nam ciekawe spojrzenie na ówczesną rzeczywistość i stanowią idealne dopełnienie całości projektu.
Projekt poprzez odwołanie do ważnych rocznic i postaci historycznych wzmocni poczucie regionalizmu, tożsamości kulturowej i narodowej. Zadania podniosą świadomość historyczną, wzmocnią więzi regionalne, przyczynią się do dumy lokalnej i narodowej. Projekt w innowacyjny sposób zachęci do praktyk czytelniczych, zadania ujęte w projekcie zainteresują literaturą obozową, literaturą faktu, najnowszymi tytułami z tego gatunku, które warto przeczytać i wypromują ten gatunek literacki. Zadania pobudzą empatię i wrażliwość na prawdę historyczną, zainteresują historią lokalną, wypromują bohaterskie postawyZdjęcie pochodzi z prywatnych zbiorów Damiana Króla
 


Liczba wyświetleń: 488
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne