Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Laboratoria Przyszłości” w Szkole Podstawowej nr 1 w Starej Wsi

01.03.2023
Szkolna pracownia wypełniona fascynującymi akcesoriami dydaktycznymi to wspaniały widok, który możemy oglądać już w każdej szkole podstawowej. Inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech miała na celu stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Aby wartość edukacyjna wykorzystania tego typy środków była wysoka, należało konieczne stworzyć odpowiednie warunki, gdzie uczniowie mogliby wchodzić w interakcję z oprogramowaniem i sprzętem oraz samodzielnie zacząć ich używać. Tak też rozpoczęliśmy naszą przygodę z produktami zakupionymi w programie „Laboratoria Przyszłości”, wykorzystując pozyskany sprzęt w praktyce na zajęciach rozwijających.
Zaczęliśmy od montażu SkriBotów. To zestaw do robotyki dla szkół pozwalający na samodzielne stworzenie robota edukacyjnego krok po kroku, w tym również poznawanie podstaw mechaniki i elektroniki. Przystępując do pracy uczniowie zostali podzieleni na zespoły. Każdy w zespole miał wyznaczone zadanie i był odpowiedzialny za ich realizacje. Każdej grupie został przydzielony zestaw SkiBot. Uczniowie dysponowali odpowiednią przestrzenią do montażu. Podczas pierwszych lekcji majsterkowania oprócz pozyskiwanych umiejętności manualnych, konstrukcyjnych oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce, kształtowali pracę w grupie i odpowiedzialność za swoje działania. Wszystkie grupy podczas pracy wzorowo współpracowały i z radością na twarzy realizowały kolejne zadania. Samodzielne złożenie robota, programowanie robotów w dedykowanej aplikacji SkriApp
autonomicznie działającego robota było zwieńczeniem ich pracy.
W ramach zakupionego wyposażenia dla szkół w programie „Laboratoria Przyszłości” znalazły się kolejne akcesoria do nauki programowania i projektowania. Tym razem uczestnicy zajęć odkrywają możliwości Lego Education. Dodatkowo zainstalowane środowisko programowania (WeDo 2.0) zapewnia naukę programowania na różnych stopniach zaawansowania. Uczniowie z zaangażowaniem przystąpili do działania, konstruując ciekawe i niebanalne kombinacje.Kolejno drukarka 3D, która wzbudziła ogromny entuzjazm wśród uczniów. Druk 3D umożliwia uczniom poznanie podstaw projektowania trójwymiarowego, rozwijanie kompetencji cyfrowych, postrzegania przestrzennego, a także efektywniejsze rozwiązywanie złożonych problemów. Drukarka 3D Banach pozwala na naukę poprzez doświadczenie oraz  kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem. Dysponujemy również pakietem EkoSystem Banach 3D, tym samym otrzymujemy wsparcie techniczne oraz dydaktyczne.
Każde zajęcia to nowe doświadczenia jakie młodzi projektanci zdobywają, to nauka programowania, robotyki i wielka lekcja o tym, że nowe technologie to nie tylko rozrywka i gry, ale możliwość zdobywania kompetencji, które będą bardzo przydatne w przyszłości
 
Opiekun koła
Kinga Tomaszek


Liczba wyświetleń: 707
5

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne