Zaproszenie na wykład doktora Tomasza Jacka Lisa w bibliotece w Pisarzowej

20.02.2023
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi, Filia w Pisarzowej zaprasza 23 lutego (czwartek) na godz. 16.00 do biblioteki publicznej w Pisarzowej na wykład doktora Tomasza Jacka Lisa pt.: ,,Ruch ludowy w powiecie limanowskim”.
Dr Jacek Tomasz Lis: Chociaż słowo "Ludowy" (np. ruch ludowy, Polska ludowa) kojarzy nam się z okresem PRL, to jednak musimy pamiętać, że jego korzenie są dużo starsze. Otóż "ludowość" a więc i Ruch Ludowy swoje początki miały w XIX w. kiedy to okoliczni chłopi zaczęli się organizować w partie polityczne, których celem była poprawa życia chłopów, a więc ludu. Ruch Ludowy, którego limanowszczyzna jest kolebką był na przełomie XIX i XX w. największym i najpopularniejszym prądem politycznym, który w okresie międzywojennym potrafił mobilizować po kilkadziesiąt tysięcy osób. Wykład poświęcony będzie rozwojowi Ruchu Ludowego, jego najważniejszym postaciom, a także znaczeniu dla historii Limanowszczyny.