Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

,,Świat widziany oczami Marii Hebdy”

03.02.2023
We wtorek, 31 stycznia, po południu, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pisarzowej została otwarta wystawa malarstwa pt.: ,,Świat widziany oczami Marii Hebdy”.
- Dyrektor Jacenty Musiał przedstawiając artystkę podkreślił rolę lokalnych twórców w promowaniu gminy. Na wernisażu nie zabrakło wójta Gminy Limanowej, Jana Skrzekuta, który doceniając talent Pani Marii zwrócił uwagę na niezwykłą wrażliwość malarki, która odbija się w prezentowanych pracach. Wśród przybyłych gości był także proboszcz parafii w Pisarzowej, Ks. Andrzej Bąk wraz z ks. Markiem Wojnarowskim, Małgorzata Raczek – Kierownik Zespołu Regionalnego KIJOM WORCI z Pisarzowej, prezentujący folklor Lachów Limanowskich wraz z mężem, Władysławem Raczkiem – kowalem i malarzem, opiekunka ,,Czerwonych Korali" Małgorzata Górka, Weronika Liberda kierownik Zespołu Regionalnego Pisarzowian, założycielka i opiekunka Izby Regionalnej w Pisarzowej, Maria Trzupek instruktor powiatowej biblioteki oraz znajomi artystkiMaria Hebda pochodzi z Przyszowej z rodziny rolniczej o korzeniach patriotycznych i artystycznych. Posiada wykształcenie średnie, ekonomiczne. W Pisarzowej mieszka od 22 lat. Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowania pięknem przyrody, wokalem i odznaczała się dużą pracowitością. W 1973 roku ukończyła szkołę hafciarstwa i innych sztuk ręcznych w Zakopanem im. H. Modrzejewskiej. Maturę zdała w 1976 roku. Na dalszą edukację nie było pieniędzy oraz zdrowia rodziców. W 1978 roku kreatywna, młoda dziewczyna zdobyła II miejsce w dziedzinie malarstwa na przeglądzie gminnym w Łukowicy. Później były zbiorowe i indywidualne wystawy. W młodszych latach występowała w Zespole Pieśni i Tańca ,,Limanowianie”, a później ,,Pisarzowianie”.
Jest to druga wystawa Marii Hebdy w bibliotece w Pisarzowej. Pierwsza miała miejsce w 2007 roku. Kolekcja  malarstwa akwarelami była połączona wówczas z prezentacją poezji malarki. Obecnie na wystawie prezentowane są obrazy olejne na płótnie. Tematyka jest wszechstronna: kwiaty, krajobrazy, ludzie, zwierzęta, budynki. Jak podkreślała sama malarka inspiracją dla niej jest otaczający świat. Wiele obrazów nawiązuje do okolicznych stron. Jej ulubionym motywem są również konie. Wśród obrazów o tej tematyce szczególną uwagę przykuwa obraz wzorowany na pracy Juliusza Kossaka: ,,Myśliwy z ogarami”. Artystka pokusiła się także o namalowanie słynnej ,,Mona Lisy”.
W trakcie uroczystego otwarcia, artystka opowiadała o swojej twórczości i inspiracji, dzieląc się przy okazji swoimi wrażeniami i odczuciami, jakie towarzyszą jej podczas tworzenia prac malarskich. Zebrani goście mogli także porozmawiać z malarką osobiście.
Na zakończenie spotkania ks. proboszcz Andrzej Bąk pogratulował mieszkance Pisarzowej wystawy i wskazał na ewangeliczne pomnażanie talentu, którym każdy z nas został obdarowany.
Życzymy pani Marii wielu sukcesów zawodowych i radości z tworzenia kolejnych prac malarskich.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która będzie czynna przez miesiąc luty. Do odwiedzania kolekcji zapraszamy szczególnie dzieci i młodzież, przez trwający okres ferii.
Biblioteka gminna w Starej Wsi, wraz z filiami zaprasza również do skorzystania z oferty, ,,Ferie z książką”, którą przygotowały wszystkie książnice.


Liczba wyświetleń: 226
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne