Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

83. rocznica deportacji Polaków głąb Związku Sowieckiego na Sybir

13.02.2023
 
10 lutego 1940 roku rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju.
W dniu 83. rocznicy tego wydarzenia 10 lutego br. w kościele parafialnym w Młynnem odbyła się uroczystość mająca na celu uczczenie pamięci Sybiraków, którymi byli m.in. mieszkańcy gminy Limanowa z miejscowości Młynne, Stara Wieś, Siekierczyna, Kłodne, Męcina, Pisarzowa.
 
W uroczystości wzięli udzia m.in.: Jan Skrzekut Wójt Gminy Limanowa, Radni Gminy Limanowa Stanisław Sajdak, Daniel Łącki oraz Wojciech Włodarczyk Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Stefan Hutek Radny Powiatu Limanowskiego, Edyta Król Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół, Bożena Golonka Dyrektor Szkoły Podstawowej w Młynnem oraz  Jacenty Musiał Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi.
Mszę św. w intencji ofiar Sybiru odprawił ks. Stanisław Trela - Rektor kościoła w Młynnem.
Po Eucharystii odbył się wykład dr Przemysława Stanko, wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, który przybliżył losy zesłanych Polaków w szczególności mieszkańców gminy Limanowa z miejscowości Młynne oraz Siekierczyna.
 


Liczba wyświetleń: 739
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne