Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Za nami 27. Gminny Przegląd Grup Kolędniczych

15.01.2023
15 stycznia 2023 w świetlicy wiejskiej w Starej Wsi odbył się  27. Przegląd Grup Kolędniczych z terenu Gminy Limanowa.

Ocen występujących dokonała komisja w składzie :

- Jadwiga Adamczyk  - muzyk, Kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ Nowy Sącz; główny specjalista ds. muzyki ludowej

-Marta Smólczyńska – etnolog, główny specjalista ds. edukacji, sztuki ludowej i rzemiosła Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ Nowy Sącz

- Barbara Romańska – etnograf, Miasteczko Galicyjskie, Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

27.  Przegląd Kolędniczy uroczyście rozpoczął Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut  oraz Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński. Zgromadzoną publiczność przywitali również sołtys Starej Wsi Urszula Biernat, Radni Gminy Limanowa Jerzy Jabłoński, Cecylia Kochańczyk, Władysław Lachor, Bogdan Pałka, Adam Ryś, Stanisław Sajdak oraz Rafał Woźniak, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał, Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej Edyta Król oraz Dyrektor ILO w Limanowej Anna Mruk. 

Wójt skierował podziękowania do wszystkich grup, które przyjechały do Starej Wsi za to, że wciąż dbają one o tradycje i dawne zwyczaje kolędowania. 

 Komisja konkursowa po przesłuchaniu 7 uczestników postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody:

w kat. grup dziecięcych:

Trzy równorzędne pierwsze miejsca oraz nagrody po 800 złotych każdaGrupa Kolędnicza „ Pastuszkowie” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w  Męcinie  (opiekun Jadwiga Kuczaj)
Grupa Kolędnicza  z Szopką ze Szkoły Podstawowej nr 2 w  Siekierczynie  (opiekun Monika Płachta, Wioleta Setlak-Wojtas )
Grupa Kolędnicza  " Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu  (opiekun Paulina Nuzia)

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 700 złotych :

Grupa Kolędnicza  " Z Szopką z Mordarki" ze Szkoły Podstawowej w Mordarce   (opiekun Ewa Tomaszek i Kazimiera Matyasik)

Trzecie miejsce  i nagrodę w wysokości 600,00 złotych Grupa Kolędnicza  " Pastuski" ze Szkoły Podstawowej nr 1 w  Męcinie  (opiekun Władysław Michura)

w kat. grup młodzieżowych:Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości  800,00 złotych otrzymała Grupa Kolędnicza „ Trzej Królowie” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w  Siekierczynie  (opiekun Monika Płachta, Wioleta Setlak-Wojtas )

w kat. grup dorosłych:

Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości  1500,00 złotych otrzymałaGrupa  Kolędnicza  z Zespołu Regionalnego "Kijom Worci" z Pisarzowej   (kierownik zespołu Małgorzata Raczek, kierownik artystyczny /instruktor Jadwiga Kuczaj) – grupa kolędnicza wystąpiła z tzw. „Pastorałką” czyli przychodzący do domu kolędnicy  przedstawiają spotkanie pasterzy z aniołem.

Komisja zakwalifikowała laureatów wszystkich pierwszych miejsc (łącznie pięć grup kolędniczych) laureatów poszczególnych kategorii na XXII Powiatowy Przegląd Kolędniczy „ Zagrojcie Ta Turoniowi”, który odbędzie się w dniach 22-23 stycznia 2023 roku w Lubomierzu.


Najlepsze grupy z powiatu zakwalifikowane zostaną przez komisję na dalsze eliminacje - grupy dziecięce oraz młodzieżowe na 26. Ogólnopolskie Spotkania Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE   KOLĘDOWANIE 28-29 stycznia w Podegrodziu natomiast grupy dorosłe  na  Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach 51. ”GÓRALSKIEGO KARNAWAŁU” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Gratulujemy zwycięzcom i i życzymy powodzenia na etapie powiatowym.

Liczba wyświetleń: 1387
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne