Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Sukcesy uczniów z Męciny podczas przeglądu „ Z Gwizadą i z Turoniem”

21.12.2022
16 grudnia odbyło się w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu wręczenie nagród zarówno laureatom części plastycznej jak i grupom kolędniczym Regionalnego Przeglądu Działań Artystycznych „Z Gwiazdą i z Turoniem”.

 Organizatorami tego przedsięwzięcia są Stowarzyszenie Miłośników Zespołu „Sądeczoki” oraz Pałac Młodzieży w Nowym Sączu. Konkurs ma na celu promowanie dokonań artystycznych dzieci i młodzieży inspirowanych twórczością regionu oraz kultywowanie dawnych zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, takich jak kolędowanie oraz tworzenie tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych.

Stąd też dwie kategorie konkursu: plastyczna, dotycząca ozdób oraz artystyczna związana z prezentacją dawnych kolęd czy pastorałek bądź też scenek rodzajowych, nawiązujących do Bożego Narodzenia wzbogaconych odpowiednią scenografią.

Część plastyczna polegała na własnoręcznym wykonaniu ozdoby -  pająka,  czyli jednej z ciekawszych ozdób świątecznych zawieszanych dawniej  u sufitu izby.  Wykonana praca  musiała  być zainspirowana ludową twórczością z najbliższego uczniowi regionu.

W tej części II miejsce zdobyła Natalia Siciarz.
 

 
W kategorii grup kolędniczych nagrodę Grand Prix zdobyła Grupa kolędnicza „Pastuszkowie”, ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie.

Chłopcy także wystąpili podczas koncertu finałowego. Jury szczególnie doceniło piękna gwarę, dobór tradycyjnych pastorałek, strój, rekwizyty oraz oczywiście umiejętności wokalne. Do grupy należą: Łukasz Włodarczyk, Mikołaj Włodarczyk, Marcin Woźniak, Bartosz Włodarczyk, Miłosz Łukasik, Mateusz Woźniak oraz Krzysztof Pawlik. Uczniów do konkursu przygotowała Jadwiga Kuczaj.
 

 
Drugie miejsce w tej kategorii otrzymała grupa kolędnicza ze Szkoły podstawowej nr 1 w Męcinie  w składzie: Wiktor Lupa, Marcin Krzyżak, Karol Krzyżak, Filip Mól, Szymon Dudzik, Maksymilian Wastag, Oskar Frączek i Przemysław Woźniak nagrodzona zastała za gwarowe wykonanie pastorałek oraz prezentację tradycyjnej szopki.
Wręczenia nagród dokonał Adam Skwarło Dyrektor Delegatury w Nowym Sącz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Gratulujemy uczniom oraz opiekunom.

Sukces ten, mamy nadzieję, przyczyni się do większego zaangażowania w kultywowanie rodzimych tradycji.
 
 


Liczba wyświetleń: 701
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne