Międzynarodowy dzień życzliwości w Szkole Podstawowej nr 1 w Starej Wsi

16.12.2022
W dniach 22 i 23 Listopada w Szkole Podstawowej nr. 1 im. Bohaterów Westerplatte obchodziliśmy międzynarodowy dzień życzliwości w połączeniu z międzynarodowym dniem praw dziecka.

Pierwszy raz obchodziliśmy to święto w naszej szkole, ale sądząc po roześmianych twarzach naszych uczniów, na pewno nie ostatni. Tegoroczne obchody dnia życzliwości przebiegały pod hasłem: „Bądź życzliwy wobec siebie i dziel się życzliwością z innymi”. W ramach organizacji tych dni uczniowie uczestniczyli w lekcjach, których tematem przewodnim była życzliwość, uprzejmość, poczucie własnej wartości oraz akceptacja siebie i innych.

W klasach I – III odbyły się lekcje dotyczące praw i obowiązków dziecka oraz w każdej klasie zorganizowana była zabawa „cichy przyjaciel”, polegająca na dostrzeganiu i reagowaniu na potrzeby wylosowanych przez siebie osób.

Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną, pod okiem wychowawców przygotowali krótką inscenizację na podstawie wiersza Ludwika Jerzego Kerna – „Pierwszy”.

Były to dni pełne uśmiechów, miłych słów i gestów, a także przepełnione atmosferą szacunku i wzajemnej pomocy, co zdecydowanie dało się odczuć, przechadzając się po korytarzach. Szkoła została udekorowana cytatami, które zostały opatrzone adekwatnymi grafikami, a także jednakowym szerokim uśmiechem. Klasy VI A i VI B miały okazję popuścić wodzę wyobraźni i przyozdobić je, tak aby przyciągały uwagę pozostałych uczniów. Cel ten został osiągnięty i podczas przerw mogliśmy obserwować roześmiane grupy uczniów skupione wokół tablic, na których prace te zostały wywieszone. Cytaty te odnosiły się do życzliwości wobec samego siebie i innych, poczucia własnej wartości, uśmiechu, przyjaźni i drobnych uczynków, które w efekcie tworzą wielkie czyny.

Ponadto w czasie przerw ze szkolnego radiowęzła rozbrzmiewała muzyka; zaproponowana przez uczniów, a następnie starannie wyselekcjonowana przez grono pedagogiczne.

Mamy nadzieję, że uprzejmość i uśmiech, jakie zagościły w naszej szkole, zostaną z nami na dłużej, a z czasem wejdą w nawyk naszym uczniom i pracownikom szkoły, tak aby każdy dzień mógł przebiegać w atmosferze wzajemnego szacunku, zrozumienia i uśmiechu – nie tylko tego na twarzy, ale również tego wewnętrznego, który pozostaje niezmienny pomimo różnych życiowych przeszkód.

Kto wie z czasem może życzliwość ta osiągnie takie rozmiary, że zagości nie tylko w naszej szkole, ale będzie rozsiewana przez naszą społeczność szkolną również poza nią.

„Wszyscy jesteśmy częścią większej całości i każdy z nas w jakimś stopniu tworzy rzeczywistość wokół nas. Często o tym nie myślimy, ale wszystkie nasze czyny mają konsekwencje i wpływają na innych. Powinniśmy chyba czasem się bardziej zastanowić nad tym co robimy”.

Tomasz Wadowski – szkolny psycholog

źr. Szkoła Podstawowa nr 1 w Starej Wsi