GMINA LIMANOWA WYDAŁA JUŻ 600 TON WĘGLA

08.12.2022
Od połowy listopada br. Gmina Limanowa realizuje zadanie zlecone  tj. sprzedaż węgla  na preferencyjnych zasadach dla gospodarstw domowych. Do tej pory przywieziono i rozdysponowano blisko 600 ton węgla. Pozostałe zamówienie trafi do Gminy, a potem do mieszkańców jeszcze przed świętami.

Na podstawie rozeznanego zapotrzebowania Gmina złożyła zamówienie na zakup 1000 ton węgla w 4 sortymentach: kostka, orzech, groszek i ekogroszek. Podpisanie umowy z podmiotem operacyjnym, jaki został nam przydzielony, czyli Tauron Wydobycie S.A. w Jaworznie w dniu 17 listopada, pozwoliło na rozpoczęcie w dniu 21 listopada dystrybucji węgla wśród mieszkańców Gminy Limanowa.
Przydzielony Gminie węgiel pochodzi ze Śląska, z polskiej kopalni węgla „JANINA” z Libiąża. Dystrybucję węgla Gmina realizuje przy współpracy z 3 składami: w Rupniowie, Pisarzowej i Starej Wsi, tak by ułatwiony był dostęp mieszkańców do punktów odbioru.
Do tej pory do Gminy wpłynęły: 882 wnioski zapotrzebowania na tegoroczny zakup węgla. Na chwilę obecną udało się przywieźć z kopalni w Libiążu do Gminy i rozdysponować blisko 600 ton węgla. Do świąt mamy zaawizowane kolejne 400 ton.
Ponieważ nadal mieszkańcy Gminy są zainteresowani zakupem węgla na preferencyjnych zasadach również w przyszłym roku, Gmina Limanowa będzie aneksować umowę z Tauron Wydobycie S.A. na kolejny zakup węgla. Przy czym 3 grudnia weszło w życie rozporządzenie Aktywów Państwowych, które umożliwia przeniesienie niewykorzystanego w pierwszym okresie zapotrzebowania na węgiel, na nowy okres tj. od stycznia do końca kwietnia.
W związku z tym osoba, która nie wykorzysta w tym roku przydziałowego 1,5 tony węgla, może w 2023 roku zakupić łącznie 3 tony węgla, lub np. mieszkaniec, który w tym roku zakupił 1 tonę węgla, w roku przyszłym będzie mógł złożyć zapotrzebowanie na niewykorzystaną część limitu z 2022 r. tj. 0,5 tony plus 1,5 tony limitu przewidzianego na 2023 r.
Dystrybucja węgla na terenie Gminy przebiega sprawnie i płynnie.