Umundurowanie bojowe dla gminnych jednostek OSP i modernizacja remizy w Rupniowie

28.11.2022
24 listopada br. w Rupniowie miało miejsce uroczyste przekazanie umundurowania bojowego  4 jednostkom OSP z gminy Limanowa oraz zmodernizowanego budynku remizy OSP w Rupniowie. Nowa odzież ochronna do działań bojowych będzie służyć strażakom w zabezpieczeniu ich własnego zdrowia. Wpłynie to na skuteczniejsze niesienie pomocy osobom poszkodowanym oraz ratowaniu ich mienia.

Doposażone jednostki OSP: OSP Kisielówka, OSP Pisarzowa, OSP Rupniów, OSP Stara Wieś. Każda jednostka otrzymała po 3 komplety ubrań specjalnych.

Łączna kwota zadania to 32 176,80,00 zł z czego 8 145,00 zł stanowi dofinansowanie pozyskane z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach zadania na udzielenie pomocy finansowej w 2022 r. z budżetu Województwa Małopolskiego dla Gminy Limanowa z przeznaczeniem dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa małopolskiego w ramach konkursu „Małopolskie OSP 2022”.

W uroczystym przekazaniu nowego umundurowania i zmodernizowanego budynku brali udział prezesi i naczelnicy ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Limanowa oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, Przewodniczący Rady Gminy Limanowa – Stanisław Młyński, Radny Gminy Limanowa, a jednocześnie Sołtys wsi Rupniów – Stanisław Adam Kita, Zastępca Komendanta PSP  w Limanowej – Tomasz Pawlik, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP – Grzegorz Janczy, Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP – Aleksander Krzysztof, Komendant gminny ZOSP RP – Wojciech Świerczek.

Budynek w miejscowości Rupniów nr 228 jest budynkiem wielofunkcyjnym, który składa się z części przeznaczonej dla Ochotniczej Straży Pożarnej, Wiejskiego Domu Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej – filia w Rupniowie, pomieszczeń mieszalnych oraz pomieszczeń przeznaczonych pod wynajem.

Powierzchnia użytkowa pomieszczeń zajmowanych przez OSP wynosi ok. 150 m2, a powierzchnia użytkowa całego obiektu to ok. 400 m2. Stosunek powierzchni przeznaczonej dla OSP do całkowitej powierzchni to 38%, stąd Gmina Limanowa mogła wnioskować o dofinansowanie tylko tej części budynku.

Remont polegał na: wymianie pokrycia z blachy trapezowej wraz z obróbkami blacharskimi, ułożenie ekranu zabezpieczającego z folii, ocieplenie wełną mineralną trudno dostępnych miejsc na skosach, przemurowaniu kominów ponad dachem  z cegły klinkierowej oraz wymianę rynien i rur spustowych. Wymieniono również studzienkę kanalizacyjną, do której spływają wody opadowe z dachu.

Całkowita wartość zadania wyniosła 97 938,65 zł, z czego 16 000,00 zł to dotacja ze środków Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolskie OSP 2022”.

Wykonawcą inwestycji była Firma „BUDARUS” Pana Dariusza Sułkowskiego, Sowliny 280, 34-600 Limanowa.

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.