Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Relacja z wykładu pn. "Cichociemni na Ziemi Limanowskiej”

29.11.2022
Dla miłośników historii piątkowe, późne popołudnie w Bibliotece Publicznej w Męcinie było prawdziwym wydarzeniem. Zainteresowani historią regionu wysłuchali wykładu dra Dawida Golika pt.: ,,Cichociemni” na Ziemi Limanowskiej. Rola elitarnych żołnierzy podziemia w Inspektoracie AK Nowy Sącz.
 
Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki Jacenty Musiał, który wprowadził w tematykę spotkania i przedstawił prelegenta. Gospodarz gminy, Jan Skrzekut, podkreślił rolę znajomości historii w kształtowaniu tożsamości regionalnej. Na spotkanie przybył również ambasador Stanisław Smoleń, Grzegorz Krzak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Męcinie, Chorąży Cichański z 114 Batalionu Lekkiej Piechoty, radni miejscy, gminni oraz mieszkańcy Męciny i okolic.
 
Preludium do wykładu był występ pań z Klubu Seniora w Męcinie, które krótkim koncertem znanych pieśni patriotycznych wspaniale wprowadziły zebranych w atmosferę spotkania. Panie zachwyciły nie tylko kunsztem wykonania, ale i regionalnymi strojami. Lekkie nutki wykonu pieśni partyzanckich włączyły publiczność do wspólnego śpiewu.
 
Następnie głos zabrał wykładowca. Ubogaceniem prelekcji była prezentacja multimedialna, zawierająca archiwalne fotografie.
 
Cichociemni to była elita Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Świetnie wyszkoleni w bazach na terenie Wielkiej Brytanii i Włoch, przerzucani drogą lotniczą do okupowanego kraju, stanowili bezcenne wsparcie dla Armii Krajowej.
 
Wykładowca po kolei przedstawiał najważniejsze sylwetki bohaterów, ich rolę, aktywność i powojenne losy. Szczególnie zaakcentował także zrzutowiska na terenie powiatu limanowskiego. Ważnym miejscem odbioru zrzutów i skoczków była placówka o kryptonimie „Wilga” znajdująca się na osiedlu Polanki nad Szczawą - nieopodal dowództwa 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Pomoc ta i przerzut wyszkolonych ludzi miały duże znaczenie w działaniach bojowych i pracach organizacyjnych dla AK.
 
Na koniec wykład zamienił się w dyskusję, w której zebrani dopytywali o szczegóły dotyczące konkretnych miejscowości na Ziemi Limanowskiej. Ciekawymi wspomnieniami podzielił się z uczestnikami ambasador Stanisław Smoleń, którego teść należał do Cichociemnych.
 
Wydarzenie trwało do późnych godzin wieczornych i niewątpliwie ubogaciło świadomość oraz wiedzę dotyczącą działalności Cichociemnych na Limanowszczyźnie, oraz było odkłamaniem wielu mitów narosłych wokół ich aktywności. Wysoka frekwencja na wykładzie cieszy i świadczy o zainteresowaniu tematem lokalnej historii.
 
Dr Dawid Golik - historyk, politolog, wykładowca akademicki. Adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, główny specjalista w pionie poszukiwań i identyfikacji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Autor książek i artykułów dotyczących historii II wojny światowej, niemieckiego aparatu okupacyjnego w Generalnym Gubernatorstwie, dziejów Armii Krajowej, a także konspiracji i oporu społecznego w Polsce w okresie powojennym. Edukator i popularyzator historii, m.in. w ramach stowarzyszeń MSMH "Rawelin" oraz SRH 1. PSP AK.
 
źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi
 


Liczba wyświetleń: 318
5

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne