Biblioteka otrzymała podziękowanie do Prezydenta RP za udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu

09.11.2022
- Serdecznie dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu "Ballad i Romansów”. Bardzo się cieszymy, że wszyscy razem współtworzyliśmy to wspaniałe wydarzenie, które miało tak wielki zasięg. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania, dzięki któremu Narodowe Czytanie, znów sprawiło wiele radości i dowiodło, że klasyka polskiej literatury pozostaje dla nas wciąż żywa i inspirująca i że nasz literacki kanon niezmiennie nas jednoczy.

Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania poezja Adama Mickiewicza rozbrzmiewała w tysiącach miejsc w Polsce i na całym świecie, odkrywając na nowo piękno polszczyzny i bogactwo kulturowe Rzeczpospolitej. Powszechna lektura "Ballad i Romansów”, stanowiła zarazem uhonorowanie Roku Romantyzmu Polskiego, co jest dodatkowym walorem tej akcji i zasługuje na osobne docenienie.

Jako wyraz podziękowania i pamiątkę wspólnej lektury proszę przyjąć okolicznościowy egzemplarz "Ballad i Romansów” wzbogacony ilustracjami, które powstały specjalnie na Narodowe Czytanie 2022 – pisze prezydent Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja społeczna zainicjowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Głównym celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa i promowanie bogactwa polskiej literatury. Gminna Biblioteka w Starej Wsi uczestniczy w niej już od samego.

W tym roku lekturą wytypowaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę w ramach akcji Narodowe Czytanie były "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza.

W ramach akcji Narodowego Czytania 2022, GBP w Starej Wsi odczytała cztery utwory Adama Mickiewicza.
  • "Powrót taty"
  • "Romantyczność"
  • "Pani Twardowska"
  • "Świtezianka"