Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Zakończyły się wędrówki w ramach XIII edycji "Odkryj Beskid Wyspowy"

05.10.2022
W XIII edycji akcji Odkryj Beskid Wyspowy organizowanej przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego (20 Gmin z Małopolski) w 2022 roku przygotowano 18 wędrówek po najciekawszych szlakach Głównego Szlaku Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”, w których łącznie wzięło udział ponad 12500 turystów z Polski i zagranicy.

Wędrówki rozpoczęliśmy od Urbaniej Góry 5 czerwca 2022 roku i kolejno zdobywano Ostrą, Modyń, Kiczorę Kamienicką, Luboń Wieli, Grodzisko, Kamionną Ćwilin, Łyżkę, Kostrzę, Szczebel, Jaworz, Potaczkową, Łopień, Mogielicę, Patryję, Miejską Górę i zakończenie na Lubogoszczy.

Uczestnicy tegorocznego wędrowania po Beskidzie Wyspowym przemierzyli 288 km Głównym Szlakiem Beskidu Wyspowego oraz szlakiem 102 Wysp Beskidu Wyspowego osiągając wysokość przewyższającą prawie dwukrotnie Mount Everest  tj. 15740 m n.p.m.

Turyści, którzy przeszli wszystkie zaplanowane trasy otrzymali na Lubogoszczy pamiątkowe Złote Rysie 2022.

Najmłodszymi uczestnikami wędrówek rodzinnych byli 2-miesięczny turysta na Urbaniej Górze oraz 3-miesięczni turyści na Modyni i Szczeblu.

Najstarszymi wędrowcami byli 95-letni zdobywca Modyni, 87-letni zdobywca Potaczkowej oraz 86-letni zdobywca Mogielicy.

Z najdalszych zakątków świata na Beskidzkie Wyspy przybyli turyści  z Peru, Japonii, Filipin, USA, Kanady, a z Polski z Gdyni, Wejherowa i Szczecina.

W miesiącu czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 roku w 10 miejscowościach Beskidu Wyspowego (Dobra, Żegocina, Wiśniowa, Kamienica, Tenczyn, Rabka-Zdrój, Stara Wieś, Przyszowa, Mszana Górna, Limanowa) odbył się IX Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, na którym zaprezentowano kulturę, tradycje, zwyczaje i sztukę górali Zagórzan, Kliszczaków, Białych Górali, Lachów i Podhalan. Na festiwalu wystąpiło ponad 900 artystów z 35 zespołów, kapel i orkiestr, a 26 Kół Gospodyń Wiejskich przygotowało regionalne potrawy i wypieki.

W dniu 2 października 2022 w Dobrej na podsumowanie wydarzeń kulturalnych akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” odbył  XI Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” zorganizowany przez Gminę Dobrą i Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej. Na scenie w Dobrej zaprezentowało się 475 artystów z 13  zespołów regionalnych z Gmin Beskidu Wyspowego.

Było to wielkie święto tańca, muzyki, śpiewu i kultury Beskidu Wyspowego.

W ramach tegorocznej akcji wydano nową mapę Beskidu Wyspowego w nakładzie 40 tysięcy.

Tegoroczną akcję wsparło Województwo Małopolski w ramach projektu „Małopolska Gościnna” przygotowanego przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka W Rabce Zdrój.

Pełny serwis informacyjny o Beskidzie Wyspowym turyści znajdą na stronie www.odkryjbeskidwyspowy.pl


Liczba wyświetleń: 764
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne