Zakaz użytkowania wody z wodociągu w Wysokiem

19.10.2022
Zakaz użytkowania wody z wodociągu w Wysokiem do celów higienicznych i spożywczych z powodu wykrycia obecności bakterii grupy coli. Zakaz dotyczy użytkowników wody z wodociągu Wysokie (w tym Szkoły Podstawowej w Wysokiem i Szkoły Podstawowej w Kaninie).

Na czas zakazu użytkowania wody mieszańcom zostanie udostępniona beczka z wodą zdatną do picia, znajdująca się przy Szkole Podstawowej w Kaninie.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej w dniu 18 października wydał zakaz użytkowania wody z wodociągu w Wysokiem do celów higienicznych i spożywczych z powodu wykrycia obecności bakterii grupy coli.

Po dokonaniu analizy wyników badań laboratoryjnych próbek wody pobranej 17 października z wodociągu wiejskiego Wysokie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej stwierdził, że jakość wody w przedmiotowym wodociągu nie odpowiada wymaganiom określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, z uwagi na przekroczenia w wodzie dopuszczalnych wartości. W próbkach wykryto obecność bakterii grupy coli.

Dzisiaj limanowski sanepid wydał decyzję administracyjną o zakazie użytkowania wody z wodociągu wiejskiego Wysokie, do czasu uzyskania pozytywnych wyników badania wody.

Do tego czasu woda ta może być używana do celów sanitarnych (spłukiwanie toalet).