Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Upamiętniono zamordowanych 12 września 1939 roku Limanowian

13.09.2022
12 września w Mordarce  „Na Cieniawie” upamiętniono  83 rocznicę mordu popełnionego przez Niemców na 12 obywatelach Limanowej. Przy pomniku upamiętniającym miejsce zbrodni zapalono znicze i wspominając wydarzenia jakie miały miejsce 12 września 1939 roku.
 
W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut,  Zastępca Wójta Gminy Limanowa Wojciech Pazdan , Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał a  także limanowski historyk Karol Wojtas.
12 września 1939 roku w kamieniołomie w Mordarce Niemcy rozstrzelali 12 żydowskich obywateli Limanowej -  zamożnych rzemieślników i kupców, a wśród nich mistrza kominiarskiego Jana Semika, który po ucieczce władz miejskich, pełnił obowiązki burmistrza Limanowej. Ujął się on za aresztowanymi i bitymi przez żołnierzy niemieckich Żydami, przez co wraz z nimi został rozstrzelany.Liczba wyświetleń: 463
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne