Jubileusze 50 lecia pożycia małżeńskiego

14.09.2022

26 par z Gminy Limanowa świętowało Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Samo 50 lecie małżeństwa nasi jubilaci mają już za sobą niemal dwa lata, gdyż z powodów pandemii proces wręczenia odznaczeń musiał się nieco wydłużyć.
Z tej okazji na wniosek Wójta Gminy Limanowa Małżonkowie odznaczeni zostali przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ustanowiono jako nagrodę dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu prawnego ustawą z 16 października 1992 roku. Nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom polskim, na wniosek Wojewody zainicjowany przez Wójta. Odznaczenia osobiście wręczone zostały w dniu 14 września 26 parom, a Jubilaci spotkali się z tej okazji z Wójtem Gminy Limanowa Janem Skrzekutem  oraz Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Stanisławem Młyńskim w Karczmie Matras
Włodarze Gminy złożyli Małżonkom gratulacje życząc kolejnych lat wspólnego życia w szczęściu, zdrowiu i zadowoleniu.

„Drodzy Jubilaci!
W czasach rożnych, łatwych i trudnych, pokonaliście razem wspólną drogę, nie zawsze "usłaną różami". Wasz związek przetrwał próbę czasu. Mimo tez iż obijaliście się w życiu o niejedną górę lodową to  potrafiliście stworzyć dom, wychowaliście dzieci, otaczacie swoją miłością wnuki. Dajecie wielką nadzieję i wiarę w to, że istnieją wartości stałe i niezmienne.
Jest mi niezmiernie miło świętować ten jakże szczególny Jubileusz . W dniu waszego Święta pragnę Wam za to wszystko z całego serca podziękować.
Gratuluję i życzę, przede wszystkim dużo zdrowia oraz Błogosławieństwa Bożego na dalsze lata!”- tymi słowami Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut  winszował jubilatom.

Wraz z Wójtem Gminy Limanowa życzenia z okazji "złotych godów" złożył Jubilatom Stanisław Młyński Przewodniczący Rady Gminy Limanowa oraz e Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Gminy Limanowa Dariusz Dutka.

Podczas uroczystości w dniu 14 września Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie otrzymali:
Maria i Józef Biedroń z Mordarki
Bronisława i Franciszek Śmierciak z Młynnego
Maria i Ignacy Włodarczyk z Mordarki
Józefa i Jan Uryga z Pisarzowej
Anna i Zbigniew Lupa z Męciny, Ludwika i Stanisław Dudzik z Męciny  oraz Józefa i Stanisław Wróbel z Młynnego nie mogli być obecni na spotkaniu a okolicznościowe medale i listy zostaną jubilatom dostarczone.
Małżonkom składamy jeszcze raz serdeczne gratulacje życząc wielu długich lat wspólnego życia w zdrowiu, zgodzie, pomyślności i zadowoleniu!

MEDAL WYŁĄCZNIE NA WNIOSEK!
Medale są przyznawane wyłącznie na wniosek osob zainteresowanych. Osobami uprawnionymi do złożenia wniosku są Jubilaci lub ich zstępni (dzieci, wnuki). Niniejszy wniosek należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego Gminy Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 18 B, 34-600 Limanowa, od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00-15:00, dla par małżeńskich zameldowanych na pobyt stały na terenie Gminy Limanowa.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach oraz rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie orderów i odznaczeń oraz wzorów odpowiednich dokumentów. Inicjatywę odznaczenia Państwa medalami za długoletnie pożycie małżeńskie zgłasza Urząd Stanu Cywilnego Gminy Limanowa Wojewodzie Małopolskiemu, który po weryfikacji przekazuje wnioski o nadanie medali do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Czas oczekiwania na przyznanie medali przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest uzależniony od czasu realizacji zadania przez Urząd Wojewódzki i Kancelarię prezydenta RP. Po przyznaniu medali za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymają Państwo list gratulacyjny od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wniosek w załaćzniku poniżej.