Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Szanujmy się wzajemnie – felieton Janiny Firlej

09.08.2022
BÓG, HONOR, OJCZYZNA – to dewiza każdego Polaka zakorzeniona głęboko w jego sercu. Po raz pierwszy pojawiła się na sztandarach wojska za czasów Napoleońskich, a przedtem na odznaczeniach Legii Honorowej, ustanowionej w 1802 roku przez Napoleona. Pamięć i pielęgnowanie historii narodu polskiego jest naszym obowiązkiem po to, aby młode pokolenie poznało prawdę. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Ojczyzna to nasz wspólny dom. Musimy go dobrze strzec. Ojczyzna wymaga poświęceń i niejednokrotnie ofiar dla dobra wspólnego. Zmienia się świat, powstają nowe zagrożenia, np. światowy terroryzm. Polski żołnierz często wykonuje niebezpieczną misję w imię międzynarodowego solidaryzmu i pokoju światowego. Pamięć o tych, którzy byli wierni Bogu i Ojczyźnie nie może zaginąć. Musimy dbać, aby na zawsze pozostała na kartach historii naszego narodu.
 
WYBRANE MYŚLI JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
 

 
  • "Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym”
  • „Uczcie się historii, znajomość jej jest bardzo potrzebna w życiu”
  • „Panowie, ja widzę rzeczywistość taką, jaka ona jest. Wśród was kogoś takiego nie ma. Jeśli taki ktoś nie znajdzie się, to Polski za 10 lat może nie być”
 
BITWA WARSZAWSKA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI
 


13-25 sierpnia 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej, miała miejsce Bitwa Warszawska. Ta bitwa zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed zalewem bolszewików. Sztab generalny stworzył plan operacyjny, na podstawie koncepcji opracowanej przez Józefa Piłsudskiego. 13 sierpnia 1920 roku Rosjanie dokonali frontalnego ataku na Warszawę, który załamał się 15 sierpnia. Ciężkie walki uniemożliwiły Rosjanom okrążenie Warszawy.
 
W tej bitwie aktywnie uczestniczył Janek Wróbel, rodak ziemi Limanowskiej, mieszkaniec Męciny. Był uczniem LO w Nowym Sączu tzw. „jedynki”. Po maturze pracował w Urzędzie Skarbowym. Walczył, bronił Polski do końca. Ranny na polu bitwy pod Karelicami leżał w szpitalu polowym 101. Zdając sobie sprawę z tego, że jego życie dobiega końca, poprosił aby pochowano go w Męcinie. Spoczywa na cmentarzu parafialnym. W tak szczególnym czasie spotkajmy się nad jego mogiłą, w ciszy, spokoju, zadumie, wdzięczności oddajmy mu hołd, zapalmy znicz. Na ołtarzu Ojczyzny złożył najcenniejszy dar – życie, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce.
 


Śpij żołnierzu w ciemnym grobie – niech się wolna Polska przyśni Tobie. Twój anioł stróż z białych róż uwija wieniec Tobie. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie. Tak jak walka o wolną Polskę łączyła Polaków, tak dziś niech nad tą mogiłą połączy nas modlitwa wdzięczności za oddane życie Polsce i Polakom, rozsianym po całym świecie. Chylmy czoła z pokorą i wdzięcznością. Spoczywajcie w pokoju, a światłość wiekuista niechaj Wam świeci.
 
Janina Firlej
 
W tym szczególnym dniu spotkajmy się nad mogiłą Porucznika Jana Wróbla i oddajmy hołd temu bohaterskiemu Legioniście z naszej ziemi, który nie wahał się stanąć do walki za Polskę. Niech pamięć o nim i jego zasługach nigdy nie przeminie. Na tą okoliczność 15 sierpnia br. o godz. 10.45 delegacja Urzędu Gminy Limanowa złoży symboliczne kwiaty i zapali znicz pamięci, zachęcamy innych do przybycia.


Liczba wyświetleń: 1198
3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne