Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Cześć i chwała Bohaterom Bitwy Warszawskiej! – podsumowanie uroczystości przez Janinę Firlej

19.08.2022
PAMIĘTAMY O WAS. DZIĘKUJEMY ZA POŚWIĘCONE ŻYCIE DLA OJCZYZNY I KAŻDEGO CZŁOWIEKA.
 
15 sierpnia 1920 roku w bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armię Czerwoną, złamali marsz bolszewików na Warszawę i zmusili ich do odwrotu. Na pamiątkę zwycięskiej bitwy, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się odprawa wart. Wziął w niej udział Prezydent Rzeczypospolitej Polski, Zwierzchnik Sił Zbrojnych – Andrzej Duda wraz z małżonką, kierownictwem Kancelarii Prezydenta, przedstawicielami władz państwowych, żołnierzami i kombatantami. Oto słowa Prezydenta skierowane do uczestników uroczystości:
 
„Patrzymy z dumą na Polską historię, na to zwycięstwo. Ta bitwa przesądziła o losach świata. Niedoceniona przez sowieckich komunistów – Polska armia okazała się skuteczna w obronie Ojczyzny i Europy. Jak wynika z dokumentów archiwalnych, zdecydowana większość nie wierzyła, że Polska jest w stanie się obronić. Okazało się, że Polacy potrafią stanąć do walki, zmobilizować się, przełamać wszelkie bariery. Strach, brak wyszkolenia, uzbrojenia. Swoim męstwem i determinacją odwrócili los świata. W tym dniu dziękujemy wszystkim za wytrwałą służbę dla Ojczyzny. Dziękujemy za odpowiedzialność. Z czcią, szacunkiem pochylamy głowy przed mogiłami poległych. Ale też z wielką radością oddajemy hołd wszystkim patriotom wojskowym i cywilnym, dzięki którym po nocy zaborów odzyskano Polskę. Polska cieszy się pokojem, ale zdajemy sobie sprawę, że u naszych granic trwa wojna. Na naszych oczach dokonuje się dziejowy przełom”.
 
Pan Prezydent podziękował za włączenie się w obchody tej wyjątkowej rocznicy, a także za przywiązanie do tradycji i wielkiej historii. Chwała Bohaterom Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Wieczna pamięć, cześć obrońcom Ojczyzny. Niech żyje wolna Niepodległa Rzeczypospolita. Przez 74 lata istnienia Związku Sowieckiego Rosja przegrała tylko jedną wojnę. W tak ważnym dniu, z całego świata, przesyłano życzenia dla polskich żołnierzy.
 
W rocznicę „Cudu nad Wisłą” Wójt Gminy Limanowa za pośrednictwem Internetu zaprosił na uroczyste spotkanie przy grobie legionisty Janka Wróbla, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Męcinie, abyśmy wspólnie z młodzieżą i uczestnikami tej uroczystości oddali hołd 23 letniemu Oficerowi. Na grobie złożono wiązanki kwiatowe, zapalono znicze wyrażając wdzięczność za udział w walce o wolną Ojczyznę. Janek zmarł w szpitalu polowym nr 101 oddając życie za Polskę i za każdego z nas. SPOCZYWAJ W POKOJU.
 
Janina Firlej

 

Liczba wyświetleń: 894
2

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne