Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wykłady historyczne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi

28.07.2022
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi serdecznie zaprasza w dniu 4 sierpnia (czwartek) 2022 r. o godz. 1800 do Biblioteki Publicznej w Starej Wsi na wykład Artura Franczaka pt.: „O zagładzie Żydów w Generalnym Gubernatorstwie” oraz dr Łukasza Połomskiego pt.: „Zbrodnie niemieckie na ludności żydowskiej Limanowszczyzny w okresie II wojny światowej".

Tematem wykładu Artura Franczaka będzie krótka historia Zagłady Żydów w Europie ze szczególnym uwzględnieniem Generalnego Gubernatorstwa. Od ustaw norymberskich do Akcji Reinhardt i jego finału w listopadzie 1943 r. w ramach zadania Erntefest. 

W 1942 r. rozpoczęła się szeroko zakrojona akcja likwidacji społeczności żydowskiej Limanowej. Wzmagał się niemiecki terror w stosunku do Żydów uwięzionych w getcie. Kulminacyjnym punktem tych wydarzeń były wydarzenia z 18 sierpnia, podczas których w Starej Wsi Niemcy zgładzili kilkuset Żydów. Wydarzenia te są ciągle żywe w pamięci starszych mieszkańców - opowie o tym dr Łukasz Połomski.Artur Franczak – mgr historii. Studia UJ, studia podyplomowe „Zarządzanie oświatą” WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim i „Totalitaryzm, Nazizm, Holokaust” UP w Krakowie, Bezpieczeństwo Informacji w Administracji i Biznesie UJ w Krakowie. W  latach 2011–2019 dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w  Nowym Sączu. Obecnie pracownik Sądeckiej Biblioteki Publicznej. Autor i  współautor licznych artykułów z dziejów Zagłady sądeckich Żydów, współtwórca licznych konferencji edukacyjnych, naukowych. Realizator publikacji naukowej skierowanej do nauczycieli historii – „Ciemności kryją ziemie” wydanej w  2019 r. Edukator, przewodnik po miejscach pamięci w Nowym Sączu. Prezes Stowarzyszenia Profesjonalnego Samorządu, Wiceprezes Sądeckiego Sztetla.

Dr Łukasz Połomski - historyk, nauczyciel, publicysta oraz popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, magister (2006 r.) i doktor (2017 r.). Twórca  i dyrektor programu historycznego Sądecki Sztetl, działającego w ramach Fundacji Nomina Rosae, poświęconego wieloetnicznej historii ziemi sądeckiej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów Sądecczyzny i mniejszości narodowych, współautor licznych wystaw, konferencji i wydarzeń kulturalnych. Współtwórca i jeden z redaktorów kwartalnika Sądeczanin Historia. Specjalizuje się w dziejach Nowego Sącza przełomu XIX i XX wieku oraz historii żydów sądeckich. Jest autorem książki „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867-1939” opartej na pracy doktorskiej, napisanej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Książkę tę zadedykował Sądeczanom w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi


Liczba wyświetleń: 607
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne