Świadczenia rodzinne (aktualizacja) oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres 2022/2023

08.07.2022
Informacja dotycząca przyjmowania wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych na okres zasiłkowy 2022/2023 oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy 2022/2023.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej informuje, iż od 1 lipca 2022 r. można składać drogą elektroniczną (poprzez system Emp@tia) wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych na okres zasiłkowy 2022/2023 oraz ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy 2022/2023.

Od 1 sierpnia 2022 r. o świadczenia te można się będzie również ubiegać, składając wnioski w formie papierowej - w siedzibie tut. Ośrodka w dniach od poniedziałku do piątku - w godz. od 7:30 do 15:30.

Z uwagi na istniejącą obecnie sytuację epidemiczną wnioski będą przyjmowane przy wyznaczonym stanowisku w holu Urzędu Gminy Limanowa przez pracowników Ośrodka. Wniosek musi zawierać wymagane dane (m.in. numery PESEL, adresy szkół oraz numer konta na które mają być przekazane świadczenia), gdyż w obecnej sytuacji nie ma możliwości wypełnienia ich na miejscu.

Ponadto prosimy o zachowanie środków ostrożności adekwatnych do stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii. Zaleca się również posiadanie własnego długopisu. W celu usprawnienia przyjmowania wniosków prosimy o zastosowanie się do wymienionych zaleceń.

Terminy rozpatrywania wniosków:

Świadczenia rodzinne:

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 30 listopada, natomiast gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 grudnia (za okres od listopada). Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w listopadzie danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku, natomiast w przypadku złożenia wniosku w grudniu danego roku ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku (za okres od grudnia).

Fundusz alimentacyjny:

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami:
- do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego orazwypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października;
- od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 30 listopada tego roku;
-  od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 grudnia tego roku;
-  od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 stycznia następnego roku;
- od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Ośrodka pod nr telefonu: 18 33 73 657.

źr. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej