Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Mistrzowie wracają do Limanowej - 13 Wyścig Górski Limanowa - Przełęcz pod Ostrą

14.07.2022
Ostatni weekend lipca (29 – 31.07) przebiegnie pod znakiem wielkich sportowych emocji. W Limanowej odbędzie się bowiem 13 Wyścig Górski Limanowa - Przełęcz pod Ostrą, będący  6 Rundą FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich. Swój udział zapowiedzieli najszybsi kierowcy starego kontynentu, którzy na półmetku wyrównanego sezonu walczyć będą o punkty w tym najbardziej prestiżowym górskim serialu wyścigowym.
 
Swój udział zapowiedzieli m.in. Christian Merli (TA, Osella FA 30), trzykrotny Mistrz Europy, który w tym sezonie wygrał w Kategorii 2 (tzw. bolidy) wszystkie dotychczasowe rundy FIA EHC. Na Starcie w Starej Wsi pojawi się także odkrycie tego sezonu, Niemiec Alexander Hin (Osella FA 30), który na pewno będzie chciał dogonić drugiego w klasyfikacji generalnej Kat. 1 Petra Trnkę (CZE, Norma M 20 FC).
 
Kibice będą mieli także możliwość obejrzenia pasjonującego pojedynku lidera Kat. 1 Vasilije Jaksica z Macedonii (Mitsubishi Lancer EVI IX) z najszybszym w trzech rundach kierowcą Kat. 2 (auta z nadwoziem zamkniętym) Karlem Schaglerem (AUT), dysponującym potężnym Volkswagenem Golfem. Nie zabraknie także trzeciego w klasyfikacji Antonino Migliuolo (ITA, Mitsubishi Lancer EVO IX).
 
Na cząstkowej, prowizorycznej  liście zgłoszeń do polskiej rundy Mistrzostw Europy znalazł się pauzujący w tym sezonie Waldemar Kluza (POL), który do Limanowej przywozi dobrze znanego ze startów Szymona Łukaszczyka Mitsubishi Lancera – najmocniejsze (ponad 1000 KM)  auto w stawce Kat 1. Swój start potwierdzili także inni Mistrzowie Polski, których w tym sezonie nie widzimy na wyścigowych trasach, reprezentanci kraju podczas ubiegłorocznego FIA Hill Climb Masters - Michał Ratajczyk i zawodnik AMK Limanowa Daniel Stawiarski. Kolejny powrót do wielkiego ścigania zapowiedział także dawno nie widziany Sebastian Fołta, który podczas majowego wyścigu w Korczynie pokazał, jadąc jako gość, swoją nowa broń – bolid Lola T96/50.
 
6 Runda FIA EHC będzie kolejną odsłoną rywalizacji dwóch Polaków prowadzących w Grupie 5. Zawodnik Auto Moto Klubu Limanowa Piotr Ilnicki (POL, Honda Civic) postara się zniwelować 13 - punktową stratę do Macieja Serafina (POL, Renault Clio). Swój debiut w tegorocznych mistrzostwach zaliczy Gabriel Głazowski (POL, Volkswagen Scirocco R).
 
Po zeszłorocznym udanym debiucie w Limanowej, kiedy to mogliśmy obejrzeć 4 pucharowe Mini, tym razem pojawi się aż 14 tych aut. Do dziś do AMK Limanowa napłynęło 26 zgłoszeń do FIA EHC, termin mija 20 lipca.
 


Podczas 13 Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą odbędą się także 9 i 10 Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. W sumie organizatorzy szacują, że w wyścigu wystartuje ponad 100 zawodników, zaś pogranicze Gorców i Beskidu Wyspowego odwiedzi ponad 30 tysięcy kibiców.
Trasa wyścigu liczy 5493 metry, jej rekordzistą, z czasem 1:49,841 jest Christian Merli.
 
Patronat Honorowy nad wyścigiem objęli Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury oraz Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.
 
Mariusz Sűss
Press Officer


Liczba wyświetleń: 1952
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne