Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

3 lipca Galicyjski Piknik Kolejowy

01.07.2022
Galicyjski Piknik Kolejowy to cykliczna impreza na terenie zabytkowej Stacji PKP w Dobrej koło Limanowej. Główną ideą i zamysłem realizowanych pikników jest modernizacja zabytkowej linii kolejowej, która została otwarta w 1884r. jako część austriackiej, państwowej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Kolejny Galicyjski Piknik jest częścią długofalowej inicjatywy obrony wartości kolei, jej tradycji, historii, a także promocji gminy, jej kultury, walorów krajobrazowych, turystycznych i kulturowych. Dzięki kolejnym edycjom Galicyjski Piknik Kolejowy stał się rozpoznawalnym wydarzeniem kulturalno - turystycznym gromadzącym całe rodziny z różnych zakątków Polski. 3 lipca 2022 odbędzie się on już X raz.

 W ramach realizacji tegorocznego pikniku zaplanowano m.in:
- Dyskusję panelową przedstawicieli samorządowych i zaproszonych gości na temat przyszłości
i możliwości utrzymania oraz rozwoju zabytkowej linii kolejowej na trasie Chabówka – Dobra. W tym roku w dyskusji udział weźmie Pan Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski oraz Pan Profesor Jacek Purchla - historyk sztuki,  ekonomista, profesor nauk humanistycznych, specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast. Moderatorem będzie dziennikarz - Pan Maciej Kwaśniewski.
- Występy ludowego zespołu regionalnego Skrzydlanie ze Skrzydlnej, orkiestry dętej OSP Dobra, zespołu piosenki turystycznej „Zośka C-dur”
- Bicie rekordu świata w jak największej ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową,
które jak co rok poprowadzi Dyrektor Biblioteki Piosenki Polskiej Waldemar Domański. W tym roku wybraną piosenka jest „Remedium”.
- Pogadanki, quizy i konkursy na scenie związanie z tematyką kolejową, tradycją, terenem Beskidu Wyspowego.

Na terenie stacji PKP w Dobrej organizatorzy będą gościć stoiska promocyjne oraz informacyjne takie jak: „Bezpieczny Przejazd, stoisko Straży Ochrony Kolei czy stoisko kampanii „Kolejowe ABC”. Będzie tam można wziąć udział w drobnych quizach dotyczących bezpieczeństwa na torach. Nie zabraknie małej gastronomii, lokalnego rękodzieła oraz mini wystawy dotyczącej kolei.
 
Organizatorem tegorocznej edycji jest Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego
we współpracy z Gminą Dobra oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrej. Projekt realizowany jest przy wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Gminy Dobra.
 
Wydarzenie powiązane jest z przyjazdem pociągu retro w ramach projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej", który organizowany jest przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Dużą atrakcją będzie możliwość przejazdu pociągiem  na trasie Dobra -Chabówka z przystankiem we Mszanie Dolnej.
 


ROZKŁAD JAZDY 3 lipca 2022 Stacja PKP w Dobrej koło Limanowej
12:56  Dobra przyjazd - wysiadanie pasażerów od strony Nowego Sącza
Postój 1 godzina - skład retro udostępniamy do zwiedzania (wagony z lat 1920 - 1970)
13:56 - odjazd z Dobrej pociągu w stronę Chabówki - przejazd dla chętnych osób, bez wcześniejszej rezerwacji miejsc, możliwość jazdy do Mszany Dolnej lub Chabówki. Bilety sprzedaje obsługa pociągu w cenie 25 zł normalny, 15 ulgowy (tam i powrót).
14:33 - przyjazd do Mszany Dolnej
15:40 - przyjazd do Chabówki
16:16 - odjazd z Chabówki
16:59 - odjazd z Mszany Dolnej
17:35 - przyjazd do Dobrej, lokowanie pasażerów
17:40 - odjazd z Dobrej do Nowego Sącza
 
Organizatorzy sugerują aby zmotoryzowani uczestnicy imprezy swoje samochody zostawiali na parkingach przy Parku Małachowskich w Dobrej, ponieważ na stacji PKP nie ma dostatecznej ilości miejsc parkingowych.
 
źr.  Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej


Liczba wyświetleń: 874
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne