23. Gminny Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich rozstrzygnięty!

18.07.2022
W niedzielę, tj. 17 lipca 2022 r., obok stadionu Olimpii w Pisarzowej, odbył się 23. Gminny Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Uroczystego otwarcia dokonał Jan Skrzekut - Wójt Gminy Limanowa wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Stanisławem Młyńskim, a także Starostą Powiatu Limanowskiego Mieczysławem Urygą, w towarzystwie Radnych Gminy Limanowa: Andrzeja Malinowskiego (zarówno sołtysa Pisarzowej), Antoniego Frączka, Rafała Woźniaka, Władysława Lachora, Adama Rysia, Stanisława Kity oraz Zuzanny Kolawy, a także Radnego Miasta Limanowa Leszka Mordarskiego.

W ramach Przeglądu 7 Kół Gospodyń Wiejskich, z terenu gminy Limanowa, zaprezentowało swój dorobek artystyczny oraz serwowało potrawy kuchni regionalnej. Niedzielna uroczystość rozpoczęła się konkursem potraw regionalnych prezentowanych i wydawanych przez gospodynie biorące udział w konkursie. Na pięknie ozdobionych stoiskach degustować można było m.in. takich potraw konkursowych jak: zupa grzybowa z krupami, tradycyjna grochówka, kwaśnica z łopiekonymi zimniokomi, trzęsionka, pierogi z kapustą, kapusta z kiszką, rosół z królika z zimniokomi i miontką. Jednak poza potrawami zgłoszonymi do konkursu, na stoiskach przygotowanych przez członkinie poszczególnych kół nie zabrakło słodkich tradycyjnych wypieków czy wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszony oraz innych regionalnych przysmaków, którymi można było się poczęstować.

W drugim z konkursów członkinie kół prezentowały rękodzieło artystyczne (w tym roku ocenianym rękodziełem były światy - ozdoby z opłatków)., a zaraz po nim odbyły się występy na scenie, gdzie gospodynie przedstawiały scenki obyczajowe oraz pieśni ludowe przed Komisją konkursową oraz zgromadzoną publicznością.

Poszczególnym prezentacjom z uwagą przyglądała się Komisja Artystyczna w składzie:
Benedykt Kafel – etnograf
Jadwiga Adamczyk – muzyk MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Marta Smólczyńska – etnolog MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

która po obejrzeniu i ugruntowanej ocenie prezentacji w zakresie scenek obyczajowych, śpiewu ludowego, rękodzieła artystycznego i potraw regionalnych w wykonaniu 7 Kół Gospodyń Wiejskich postawiła przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody w wysokości po 2000,00 zł każda, otrzymały:
  • KGW RUPNIÓW-CENTRUM
  • KGW PASIERBIEC
  • KGW MĘCINA
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody w wysokości po 1600,00 zł każda, wywalczyły:
  • KGW ŁOSOSINA GÓRA
  • KGW STARA WIEŚ I
III miejsce i nagrodę w wysokości 1400,00 zł trafiły do:
  • KGW SOWLINY

oraz wyróżnienie w kwocie 1000,00 zł przypadło w udziale:
  • KGW LIPOWE
Występujące w Przeglądzie koła nagrodzone zostały okolicznościowymi dyplomami, pamiątkowymi rzeźbami i symbolicznymi czekami, które odebrały Przewodniczące poszczególnych Kół Gospodyń z rąk władz samorządowych.

Ponadto na XXI Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW Powiatu Limanowskiego, który odbędzie się w dniu 7 sierpnia br. w Parku Miejskim w Limanowej, Komisja zakwalifikowała zwycięskie koła, tj.:
- KGW RUPNIÓW-CENTRUM
- KGW PASIERBIEC
- KGW MĘCINA

Gratulujemy udanych występów i trzymamy kciuki za sukcesy na szczeblu powiatowym.

Po rozstrzygnięciu Przeglądu na scenie z regionalną muzyką, tańcem i śpiewem zagościły zespoły folklorystyczne. Przed publicznością zaprezentowały się warsztaty Czerwone Korale i zespół Kijom Worci, działające w Pisarzowej. Na scenie wystąpił również zespół Bajersi, a na zakończenie imprezy publiczność bawił zespół muzyczny Zryw.

W trakcie trwania uroczystości miała miejsce tradycyjna loteria z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Nie zapomniano także o najmłodszych uczestnikach uroczystości, które czas spędzony na ŚWIĘCIE FOLKLORU mogły uatrakcyjnić sobie zabawą na dmuchańcach, skorzystać z malowania twarzy przez animatorów czy zjeść watę cukrową.

Patronat nad wydarzeniem objął Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski.