A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Twórcze warsztaty w gospodarstwie Pana Stanisława Ostasza

21.06.2022
W słoneczny poranek 13 czerwca 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Męcinie z klas I-III wyruszyli w kierunku góry Jaworz. Trasa była wymagająca lecz tabliczka z napisem ul.Poziomkowa-Wystawa dodała wszystkim otuchy. Właśnie tam gości oczekiwał miejscowy artysta - Stanisław Ostasz. Wchodząc do posiadłości mogliśmy odczuć klimat pełen twórczego ducha. Domek z rzeźbionymi fasadami, warsztat stolarski, piwniczki i naturalny ogród w oczach dzieci stały się miejscem pełnym rodzinnego klimatu, a zarazem wielu tajemnic. Tutaj Właściciel prezentuje wykonane przez siebie drewniane modele góralskich domów, krakowskie szopki, a także wiernie odwzorowane repliki okrętów wodnych, nie tylko tych znanych nam ze zdjęć i obrazów ale i opisów historycznych np. Statki Wikingów. Ich wykonanie, szczegółowość i detaliczność zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Zapytamy, dlaczego statki? - Bo to one skradły moje serce i od zawsze fascynowały – odpowiada artysta. Każdy z prezentowanych modeli był inny i opowiadał własną historię. Mogliśmy również usłyszeć na temat ich powstawania - Każdy model robię około trzech miesięcy, pracując po kilka godzin dziennie. Potem jeszcze olinowanie i ożaglowanie zajmuje kilka dni – uśmiecha się pan Stanisław wskazując na model niedokończonego statku, który już na tym etapie wykonania zapiera dech w piersiach. Gospodarz opowiadał o tym, że to co robi jest jego wielką pasją, której oddaje serce. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści artysty o odkryciu estetycznego powołania, twórczej drodze i o samej pracy w drewnie.

Gospodarstwo Pana Ostasza to nie tylko modelarnia. Skrywa ono również wiele dzieł malarskich takich jak pejzaże, malarstwo życia codziennego oraz sceny historyczne, które najbardziej zainteresowały młodych widzów. Pan Stanisław przybliżył dzieciom pracę malarza poprzez zabawę kolorami inspirując do wykonania odważnej, kontrastowej twórczości. Warsztaty okazały się wspaniałą przygodą - było wesoło i kolorowo.

Jesteśmy wdzięczni za wielką gościnność i otwartość Pana Stanisława Ostasza. Pozwolił nam spędzić czas oraz jeszcze bardziej rozbudzić zamiłowanie do świata sztuki i wzmocnić rozwój potencjału artystycznego u dzieci. Dziękujemy.

źr. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Męcinie


Liczba wyświetleń: 95
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30