Zaproszenie na wykład prof. dr hab. Zdzisława Pietrzyka

23.05.2022
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi serdecznie zaprasza w dniu 27 maja (piątek) 2022 r. o godz. 1700 do Biblioteki Publicznej w Starej Wsi na wykład prof. dr hab. Zdzisława Pietrzyka  pt.; „O początkach uniwersytetów a Uniwersytetu Jagiellońskiego w szczególności i jego bibliotekach”.

Kształtowanie się edukacji na wyższym poziomie w średniowieczu. Pierwsze zgrupowania nauczycieli i uczniów pogłębiających wiedzę w okresie wczesnośredniowiecznego Bizanacjum jako prauniwersytety. Odkrywanie w okresie X-XII wieku filozofii i nauki w okresie starożytnych za pośrednictwem Bizancjum i Arabów w Europie Zachodniej.
Powstanie pierwszych uniwersytetów we Włoszech i rozprzestrzenienie się idei nauczania na wyższym poziomie w krajach  europejskich na północ od Alp.
Świat chrześcijański jako świat uniwersalny – czyli powszechny, nauka także uniwersalna. Stąd nazwa szkół  wyższych – uniwersytet  jako „universitas” – powszechność uczniów, nauczycieli i nauki.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Limanowszczyzny, a w szczególności uczniów szkół średnich, którzy zamierzają w przyszłości studiować na ALMA MATER.

Prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk
Profesor w Instytucie Studiów Informacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1979 r. pracownik Biblioteki Jagiellońskiej, w l. 1981-1999 Oddziału Rękopisów, w l. 1999-2003 wicedyrektor Biblioteki Jagiellońskiej ds. zbiorów specjalnych, w l. 2003-2021 dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej. Autor prac m.in. z zakresu: historii Kościoła katolickiego, reformacji, dziejów polskich wędrówek naukowych w XVI – XVII wieku za granicę, dziejów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz bibliotekoznawstwa.

Do głównych prac należą:
Księgi egzaminów do święceń w diecezji krakowskiej z lat 1573-1614; Wykształceni synowie chłopscy w Małopolsce w epoce późnego Odrodzenia; W kręgu Strasburga. Z peregrynacji młodzieży z Rzeczypospolitej polsko-litewskiej w latach 1538-1621; Poczet rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego 1400-2000;. Z Piaseczna w świat. Diariusz Zygmunta Opackiego z lat 1606-1651, wstęp i oprac. Z. Pietrzyk; Peregrynacja Jana Heidensteina przez Belgię, Francję i Włochy w roku 1631 zaczęta a w roku 1634 zakończona;  Księga egzaminów do święceń w diecezji gnieźnieńskiej z lat 1563-1603; Mikołaj Kopernik. Album wydany w 540. Rocznicę urodzin i 470. Rocznicę jego śmierci.

źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi