Wykład prof. dr hab. Zdzisława Pietrzyka na temat roli Uniwersytetu Jagiellońskiego

31.05.2022
O roli Uniwersytetu Jagiellońskiego i jego bibliotekach opowiadał w piątkowe popołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi, prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk, historyk i bibliotekoznawca. Na spotkanie przybyła licznie młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 w Limanowej z nauczycielem Stanisławem Dębskim, radny powiatowy Stefan Hutek, radny miejski Leszek Mordarski,  kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej Paulina Ablewicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Joanna Michalik, Jakub Zięba naczelnik US z żoną Martą bibliotekarką z I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej.

Spotkanie rozpoczął dyrektor biblioteki, Jacenty Musiał słowami absolwenta Ks. Piotra Skargi, który uniwersytet nazwał: "Szczęśliwą fundacją i królów polskich koroną”.
Następnie głos zabrał prof. Zdzisław Pietrzyk, który przedstawił historię powstawania szkół wyższych i uniwersytetów od czasów starożytnych.

- Uniwersytet pochodzi od słowa łac. Universitas i oznacza "powszechność”. Dla Polski powstawanie uniwersytetów było prestiżem i koniecznością. Każde państwo odczuwało potrzebę ludzi wykształconych do administrowania, do sprawowania sądów itd. Kościół również przykładał coraz większą wagę do kształcenia kapłanów. Kazimierz Wielki niezmiernie dbał o to, by wykształcić ludzi znających prawo – podkreślał profesor we wstępie wykładu.

Uniwersytet Krakowski jest najstarszą uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych w tym regionie Europy. Ufundowany został 12 maja 1364 roku przez króla polskiego Kazimierza Wielkiego. Studium generale – tak wówczas nazywano Uniwersytet — składało się z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa.

Rola Uniwersytetu Jagiellońskiego na przestrzeni wieków była nie do ocenienia. Uniwersytet był kuźnią elit, wielkim patronem i prawdziwego ALMA MATER dla całego polskiego szkolnictwa. Kształcił wybitne osobowości m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Długosz, Jan Sobieski, Hugo Kołątaj, Stanisław Wyspiański, Karol Wojtyłą czy Wiesława Szymborska i wielu zagranicznych studentów. Uniwersytet kilkukrotnie zmieniał swoją nazwę, dopiero od 1818 r. przyjął nazwę Uniwersytet Jagielloński. Słuchacze dowiedzieli się, jak toczyły się losy, najsłynniejszego ośrodka wiedzy w czasach jego rozkwitu, ale i przez tragiczne czasy zaborów i wojen. Jak zaznaczał profesor uniwersytet nie mógłby istnieć bez sprawnie działającej i dobrze zaopatrzonej biblioteki. Obecnie, Biblioteka Jagiellońska liczy 6 mln 450 tys. zbiorów, a razem z księgozbiorami wszystkich oddziałów to około 8 mln.

Jeszcze długo po wystąpieniu trwała dyskusja na temat znaczenia Uniwersytetu. Na podsumowanie dyrektor wręczył profesorowi Pietrzykowi podziękowanie za przekazaną garść wiedzy. – Wierzę, że wielu z was, droga młodzieży, po zakończeniu nauki w Liceum swoje kroki skieruje właśnie do tego uniwersyteckiego progu – podkreślał dyrektor.

Profesor przekazał dla biblioteki kilka publikacji książkowych swojego autorstwa. Należą się słowa uznania i podziękowania za wygłoszenie bardzo ciekawego i interesującego wykładu za który nie pobrał żadnego honorarium.

Dziękujemy również za udostępnienie baneru Uczelni i przekazanie materiałów promocyjnych Centrum Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas spotkania uczestnicy mogli zapoznać się z przygotowaną wystawą zdjęć przedstawiających postacie poetów związanych z Krakowem pn.: "Poeci Krakowa". Wystawa ta zorganizowana została dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie.

źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi