Spotkanie z okazji 102. rocznicy urodzin Jana Pawła II w bibliotece w Nowym Rybiu

"On pokochał człowieka małego
i nauczył kochać przechodnia,
tak zwyczajnie do nas przemawiał,
Jego słowa to drogowskazy,
to płonąca jasna pochodnia.

On przemierzał świat niosąc miłość
i rozmiękczał serca niewiernych.
Z nim nadzieja wracała do ludzi,
bo on kochał również tych biednych.

Jego nauk nie lekceważmy
w nich głęboka prawda się chowa
podążajmy jak za Chrystusem
póki wystarczy sił i choć siwa głowa,
naśladujmy w wierze, modlitwie
i odnajdźmy w sobie anioła”.

W środowe popołudnie mieszkańcy Nowego Rybia zgromadzili się w Gminnej Bibliotece w Nowym Rybiu, by wspólnie uczcić 102. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Prowadzącą spotkanie była poetka, autorka baśni dla dzieci, Renata Klamerus.

Autorka przedstawiała poezję dotyczącą Papieża Polaka, swojego autorstwa i poetów z Podhala. Kto może piękniej pisać o Ojcu św., niż górale, w których serca Jan Paweł II wrósł tak głęboko. Z czytanych słów wybrzmiewała zatem miłość prostego ludu do swojego Pasterza, miłość do gór, które On tak ukochał i słowo przesłania, które jako siewca siał na żyzną glebę ludzkich dusz. Wybrzmiewała radość, kiedy stawał na polskiej ziemi i ból, kiedy odchodził do domu Ojca. Słychać było tęsknotę, którą szumiały i szumią leśne połacie i górskie szlaki, którymi wędrował. Nie zabrakło też wspomnień pani Renaty, która przed laty osobiście spotkała się na szlaku z kard. Karolem Wojtyłą. Jakież było jej zdziwienie, kiedy okazało się, że przypadkiem spotkany w lesie pan, za jakiś czas został papieżem.

Spotkanie podsumował dyrektor Jacenty Musiał: "Wykorzystujmy każdą nadarzającą się okazję i rocznicę aby były one czasem odrabiania lekcji Jana Pawła II, której kiedyś nie chcieliśmy słuchać”. Przybyły na uroczystość wójt Limanowej, Jan Skrzekut zaznaczył, iż wielkość Jana Pawła II przejawiała się nie w tym, że był Polakiem, choć to dla nas ma szczególne znaczenie, ale w nauce i przesłaniu, które nam zostawił.

Po spotkaniu można było zakupić tomik wierszy z dedykacją pisarki. W kuluarach jeszcze długo toczyła się dyskusja i wymiana wspomnień związanych z polskim Papieżem.

"Dzięki Tobie niebo jest bliższe
I z rozmowa z Bogiem łatwiejsza
Wiedząc Ojcze, że Jesteś tuż obok
Wiara stała się w sercu mocniejsza…”