Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Powiat Limanowski pomaga Ukrainie

13.05.2022
Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego pozyskała środki w wysokości 146 960,00 zł. z rezerwy ogólnej Kancelarii Premiera na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
 
W ramach działań zaplanowaliśmy:
 
Koordynację zbiórek żywności, ubrań, środków higienicznych i opatrunkowych
Działanie polega na wsparciu dotychczasowych 10 koordynatorów gminnych i 2 koordynatorów miejskich oraz stworzeniu nowych stanowisk pomocy na poziomie każdej Gminy.
W celu koordynacji działań powstała strona internetowa www.limanowskipomagaukrainie.pl na której zamieściliśmy wszystkie większe obiekty na terenie powiatu przyjmujące osoby z Ukrainy i na tej stronie każdy obiekt będzie mógł zgłaszać aktualne potrzeby dla osób w nich przebywających.
Na stronie prowadzony jest również rejestr dostępnych środków w magazynach gminnych, tak aby koordynatorzy między Gminami mogli się wymieniać informacjami o dostępności danych rzeczy. Prowadzimy również rejestr potrzeb w każdej gminie, informacje pozyskujemy bezpośrednio od koordynatorów i publikujemy na stronie.
Rolą tego projektu jest przede wszystkim wsparcie osób z Ukrainy przebywających na terenie powiatu limanowskiego oraz skoordynowanie pracy, którą wykonują koordynatorzy w 12 samorządach powiatu limanowskiego – informuje Mieczysław Uryga Starosta Limanowski
 
Organizacja i udzielenie wsparcia psychologicznego i językowego
Zatrudniliśmy ekipę 4 mobilnych psychologów, którzy będą jeździć do ośrodków przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Zorganizowaliśmy osobę znającą język ukraiński, która łącznie 15 godzin w tygodniu spędzi z uchodźcami z Ukrainy i zapewni tłumaczenie oraz rozwiązywanie najpilniejszych kwestii.  Lista psychologów, nauczycieli oraz tłumacz znajduje się na stronie internetowej.
 
Organizacja i prowadzenie nauki podstaw języka polskiego dla dzieci i osób dorosłych
Zatrudniliśmy osoby posiadające wykształcenie pedagogiczne posiadające umiejętności porozumiewania się w języku ukraińskim. Zajęcia będą odbywać się w grupach, osobno dla dzieci oraz osobno dla dorosłych.
 
Do Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej zakupimy profesjonalną suszarkę do wykorzystania dla uchodźców z Ukrainy. Dla dzieci zakupimy 10 rowerków na wyposażenie Ośrodka.
Dla kilkuset osób przebywających w powiecie limanowskim zorganizujemy Powiatowy Dzień Dziecka wspólnie z Gminą Niedźwiedź.
 
Zapraszam do korzystania z serwisu www.limanowskipomagaukrainie.pl. Na stronie dostępne są dane do wszystkich koordynatorów w każdym samorządzie dane teleadresowe wszystkich obiektów w których przebywają uchodźcy. Na stronie znajduje się również kontakt do nauczycieli, tłumacza i psychologów. Jeśli ktoś z mieszkańców chce pomóc to na stronie publikujemy aktualną listę potrzeb, ale także listę dostępnych produktów – informuje Agata Zięba Wicestarosta Limanowski,  Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego.

Projekt będzie realizowany do końca czerwca bieżącego roku.

źr. Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego


Liczba wyświetleń: 449
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne