Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Podziel się książką” - wizyta u osób z Ukrainy

14.04.2022
We wtorkowe popołudnie odwiedziliśmy osoby z Ukrainy, które mieszkają na terenie Pisarzowej. Nasze odwiedziny były związane z zakończeniem akcji organizowanej przez nasze biblioteki pt.: ,,Podziel się książką”, która polegała  na zbieraniu ilustrowanych, kolorowych książek dla dzieci. Na nasz apel ochoczo odpowiedzieli nasi czytelnicy, dzięki czemu mogliśmy napełnić kilka pudełek książkowymi prezentami.
 
Świat książki to świat bezpieczny, dobra przystań. Książki dla najmłodszych, zawierające obrazki, to namiastka dzieciństwa. Piękne  ilustracje pozwalają najmłodszym zagłębić się w świat bajki, baśni i dziecięcego świata. Pomagają oderwać złe myśli i chociaż na chwilę powędrować do świata pełnego marzeń i fantazji. Mimo, iż różni nas język, to ilustracja przemawia do dziecięcej wyobraźni wszystkich narodowości.
 
Ilustracja książkowa odgrywa niezwykle ważną rolę w edukacji dzieci. Od wielu lat zwracają na to uwagę zarówno pedagodzy, psycholodzy, jak i sami ilustratorzy książek dla dzieci. Jest ona przejawem sztuki, zrozumiałym i lubianym przez dzieci, dzięki czemu rozwija poczucie estetyki i wrażliwość na piękno. Jednocześnie obcowanie z ilustracją książkową pozwala bardzo płynnie wprowadzić najmłodszych w świat literatury. Rozbudza wyobraźnię i zachęca do własnych poszukiwań. Obcowanie z obrazem to z pewnością jedna z pierwszych form edukacji, jakiej poddawane jest dziecko.  Ilustracja pozwala bowiem na chwilę wyciszenia i skupienia uwagi  na pojedynczym elemencie. Ilustracje książkowe uzupełniają treść zawartą w tekście, a jednocześnie ułatwiają percepcję i potęgują przeżycia związane z jego treścią. Dodatkowo ilustracja prezentuje jedynie wybrany fragment tekstu, a więc pozostawia miejsce na jego interpretację i tworzenie ciągu dalszego. Dzięki temu przyczynia się do rozwoju kreatywności u dzieci. Fantazja jest jednym z najważniejszych aspektów dzieciństwa. Wymyślanie niestworzonych historii, wyimaginowanych bohaterów i scenariuszy zdarzeń, w późniejszym okresie owocować będzie rozwojem takich cech osobowości jak pomysłowość, odkrywczość, czy oryginalność. Ilustracja książkowa jest wręcz zaproszeniem do takich twórczych poszukiwań. Obecnie w ilustracjach dzieci z Ukrainy mogą odnaleźć bezpieczne schronienie. Świat bajek jest światem dobrym, życzliwym, gdzie można uciec przed wojennym terrorem i przykrymi wspomnieniami.
 
Dla osób z Ukrainy to także dobra okazja, by ćwiczyć język polski. Wśród książek znalazły się także kolorowanki i proste gry.
 
Dla osłody do książek dołączyliśmy także słodycze i stroiki świąteczne.
 
Podarowane książki spotkały się z dużym zainteresowanie. Kilkoro osób wyraziło chęć zapisania się do miejscowej biblioteki publicznej.
 
Osoby przybyłe z Ukrainy przyjęły nas bardzo serdecznie, a przy kawie i herbacie był czas na chwilę rozmowy i złożenie sobie świątecznych życzeń.
 
To na pewno nie ostatnie nasze spotkanie.
 
źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi


Liczba wyświetleń: 620
5

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne