Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Nowa droga połączy Gdów z Limanową i ułatwi dojazd w Gorce

04.04.2022
W poniedziałek, 4 kwietnia uroczyście podpisano porozumienie ws. opracowania studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego budowy nowej drogi pomiędzy DW 966 a DW 965 w rejonie Limanowej. W wydarzeniu wzięli udział marszałek Małopolski Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka oraz parlamentarzyści i samorządowcy Ziemi Limanowskiej, Wielickiej i Bocheńskiej.
 
Opracowanie studium pozwoli na przedstawienie kilku wariantów przebiegu nowej drogi, która ma połączyć Gdów z Limanową. Projektowany łącznik ma biec od drogi wojewódzkiej nr 966 (w rejonie Gdowa) do drogi wojewódzkiej nr 965 (w rejonie Limanowej) lub do drogi krajowej nr 28 pomiędzy Dobrą i Limanową. Inżynierowie projektujący trasę mają wziąć także pod uwagę możliwość wykorzystania i odpowiedniego dostosowania  - do parametrów drogi klasy głównej lub zbiorczej - istniejących już dróg niższych klas.
 
Nowa droga nie tylko skróci trasę i czas przejazdu pomiędzy dwoma powiatami, ale także  znacznie ułatwi poruszanie się kierowcom na odcinku z Krakowa do Nowego Sącza, czy w rejon licznie odwiedzanych przez turystów Gorców. Opracowanie studium będzie łącznie kosztować 1 384 980,00 zł. Zadanie w 50% sfinansuje Województwo Małopolskie, pozostałą część pokryją wspólnie samorządy lokalne z powiatu limanowskiego i bocheńskiego.
 
Rozwój nie tylko dużych ośrodków, ale także mniejszych, tzw. miast wiodących to polityka regionalna, którą jako zarząd województwa konsekwentnie realizujemy. Dzięki takim inwestycjom, w które zaangażowanych jest aż 11 samorządów gminnych, miejskich i powiatowych oraz województwo, udaje nam się wytworzyć małopolską synergię. Działamy wspólnie na rzecz mieszkańców Małopolski – podkreślił w poniedziałek marszałek Witold Kozłowski.
 
Poniedziałkowe porozumienie podpisali: marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, starosta Powiatu Bocheńskiego Adam Korta, burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek, wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, wójt Gminy Słopnice Adam Sołtys, wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, wójt Gminy Jodłownik Paweł Stawarz, wójt Gminy Łukowica Bogdan Łuczkowski oraz wójt Gminy Łapanów Andrzej Śliwa.
 


Opracowanie, w sprawie którego podpisaliśmy dziś porozumienie to nie tylko nowa droga i lepsze skomunikowanie Limanowej i Gdowa z Krakowem, ale także wskazanie możliwości wykorzystania istniejących tras. Dzisiejsze wydarzenie jest pierwszym krokiem do tego, aby zdecydowanie odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców, którzy od lat upominają się o lepsze połączenie komunikacyjne z Limanowej do Krakowa - dodał wicemarszałek Łukasz Smółka.
 
Przebieg nowej trasy między Gdowem, a Limanową ma powstać do końca 2023 roku.
 
źr. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego


Liczba wyświetleń: 1175
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne