Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

I Gminny Konkurs poświęcony pamięci Wincentego Gawrona

06.04.2022
Wincenty Gawron urodził się w 1908 roku w Starej Wsi, zmarł w 1991 roku w szpitalu w Nowym Sączu. To malarz, grafik, witrażysta, żołnierz Armii Krajowej, były więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, patriota, człowiek, który całe swoje życie poświęcił służbie Ojczyźnie, Bogu i ludziom, znany artysta z Limanowej – i jest to tylko niewielka część z informacji, które można by o nim powiedzieć. W sztuce, którą opublikował w 1989 roku, nazwał siebie Witem Podjabłonieckim. Do końca swojego życia czuł mocną więź ze swoją ziemią rodzinną, ze swoją małą Ojczyzną.

Szkoła Podstawowa Nr 2 w Starej Wsi Postanowiła zorganizować konkurs gminny przybliżający młodym ludziom tę postać. Organizatorzy w tym roku skupią się na jednej z działalności Wincentego Gawrona – tworzeniu projektów witraży. W limanowskiej Bazylice są trzy witraże, których projekty wykonał właśnie Wincenty Gawron. Cechą charakterystyczną tych prac było to, że artysta umieszczał na nich podobizny swoich najbliższych, ale też charakterystyczne elementy naszego krajobrazu – tereny Beskidu Wyspowego, Gorce. To był jego ukłon w stronę umiłowanego skrawka ziemi ojczystej. Wincenty Gawron kochał bezgranicznie swoją małą Ojczyznę i jej mieszkańców. Stąd zadanie dla uczesników konkursu.

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Limanowa do udziału w konkursie plastycznym pt.: „Moja mała Ojczyzna i jej mieszkańcy – witraż”. Zadaniem uczestników jest indywidualne przygotowanie pracy plastycznej wykonanej techniką witrażu z kolorowej bibuły i czarnego kartonu. Format pracy: A4 lub A3. Praca ma dotyczyć ważnych dla uczniów miejsc lub ważnych wydarzeń lub ważnych ludzi.

Prace oceniane będą w dwóch kategoriach:
- klasy IV – VI
- klasy VII – VIII

Każda ze szkół może zgłosić do udziału w konkursie po dwie prace w każdej z kategorii wiekowych.

Zapraszamy do udziału w konkurie. Podczas podsumowania konkursu chcemy przybliżyć uczestnikom postać Wincentego Gawrona.

W załączniku znajduje się regulamin konkursu.
 
Koordynator konkursu: D. Sewielska
 
źr. Szkoła Podstawowa Nr 2 w Starej Wsi


Liczba wyświetleń: 956
3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne