Proces rejestracji obywatela Ukrainy - Отримай номер PESEL

22.03.2022
Proces rejestracji obywatela Ukrainy, który przybył do Polski od 24 lutego z terytorium Ukrainy. Zachęcamy do zapoznania się z filmem instruktażowym dotyczącym procesu nadania numeru PESEL, informacji o Profilu Zaufanym oraz aplikacji mObywatel dla obywatela Ukrainy.

Numer PESEL jest indywidualnie przypisany każdej osobie urodzonej w Polsce, będącej obywatelem Polski lub, w określonych przypadkach, także cudzoziemcom. Można z niego wyczytać datę urodzenia oraz płeć. PESEL jest przydatny do m.in. korzystania z opieki zdrowotnej i szczepień, założenia konta w banku, zapisania dziecka do szkoły, korzystania ze świadczeń pomocowych dla uchodźców. Od 16 marca wnioski o PESEL mogą składać obywatele Ukrainy, ale wyłącznie ci, którzy uciekli ze swojego kraju po rosyjskiej inwazji.

Poniżej znajdują się wnioski o nadanie numeru PESEL do pobrania.