Gminna Biblioteka otrzymała 10 tys. zł dofinansowania

09.03.2022
Z radością informujemy, że nasz wniosek zgłoszony do programu Partnerstwo dla książki pn. ,,Pojedziemy w cudny kraj” z Marią Konopnicką uzyskał dotację MKiDN w kwocie 10 000,00 zł.

W roku 2022 będziemy obchodzić 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. W związku z tą rocznicą powstał projekt: ,,Pojedziemy w cudny kraj z Marią Konopnicką”, skierowany do dzieci i młodzieży z powiatu limanowskiego. Głównym założeniem projektu jest zapoznanie najmłodszych poprzez zabawę z literaturą dziecięcą autorstwa Marii Konopnickiej i głównymi bohaterami jej utworów. Projekt zawiera cykl warsztatów aktorskich i manualnych dla dzieci i młodzieży. Warsztaty aktorskie przybliżą osobę, twórczość i wybranych bohaterów pisarki, natomiast warsztaty manualne wprowadzą uczestników do świata ilustracji z książek Konopnickiej. Na przykładzie wybranych bohaterów literackich Marii Konopnickiej słuchacze poznają różne wzorce postępowania, zostaną wprowadzeni w świat dobra i zła. Specjalnie dobrane tytuły ukażą rolę edukacyjną, wychowawczą i rozrywkową literatury Konopnickiej. Projekt ma charakter międzypokoleniowy, adresowany do uczniów szkół podstawowych i seniorów.

Uczestnicy spotkań poznają:
- postać i życie Marii Konopnickiej
- najciekawsze utwory autorki
- najciekawszych bohaterów literackich dla dzieci z twórczości Konopnickiej,
- właściwe wzorce postępowania na przykładzie wybranych bohaterów
- stare słownictwo, zwyczaje, zawody
- stroje, modę z czasów Marii Konopnickiej
- najpiękniejsze ilustracje do książek pisarki

Przewidywane rezultaty realizacji zadania:
- warsztaty zintegrują i zaktywizują środowisko, zwłaszcza seniorów i dzieci, poprzez różnorodność działań zaplanowanych w projekcie
- zajęcia rozbudzą zainteresowanie twórczością Konopnickiej,
- wydobędą potencjał najmłodszych