Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Adopcja na odległość” w Szkole Podstawowej w Mordarce

28.01.2022
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Kierując się słowami naszego rodaka i wychowawcy św. Jana Pawła II, w roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Mordarce podjęła się „adopcji na odległość”.  Projekt ten ma na celu włączenie do naszego życia ubogich dzieci  z krajów  misyjnych poprzez zapewnienie im środków na kształcenie. Prowadzony jest przez franciszkańskich misjonarzy. Wybierają oni najbardziej potrzebujące dzieci, których rodzice nie posiadają środków na opłacenie im szkoły, a często nawet na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb. Dzięki temu programowi mają szansę na lepszą przyszłość.

Ojcowie franciszkanie przydzielili nam pod opiekę 6-letniego chłopca z Ugandy o imieniu Kasasa. Ma on trójkę rodzeństwa. Wychowywany jest przez mamę. Minimalna roczna wpłata na jego edukację wynosi 600,00 złotych. Kwota ta jest jedynie proponowaną sumą i nie pokrywa w całości potrzeb adoptowanego dziecka. Wystarcza wyłącznie na opłatę za edukację z jednym posiłkiem na terenie szkoły.

"Adopcja na odległość" nie polega jedynie na wsparciu finansowym. To przede wszystkim stały kontakt i modlitwa. Dołączając do tego dzieła chcieliśmy pokazać adoptowanemu przez nas dziecku, że jest ważne i będzie traktowane jako przyjaciel i członek naszej społeczności. Pierwszym krokiem do nawiązania bliższej relacji była wymiana kartek z życzeniami bożonarodzeniowymi w formie e-mailowej. Otrzymaliśmy również list z Afryki z podziękowaniami za chęć pomocy.W celu zgromadzenia kwoty potrzebnej do opłacenia rocznej edukacji chłopca, dnia 13 i 14 stycznia, przeprowadzona została zbiórka pieniędzy. 14 stycznia odbyła się również charytatywna sesja zdjęciowa. Uczniowie mieli możliwość zrobienia zdjęć w aranżacji karnawałowej po wcześniejszym zakupie biletów. Sesja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieci świetnie bawiły się podczas pozowania do zdjęć, sprawiło im to mnóstwo radości.

Dzięki zaangażowaniu i ogromnej hojności naszych wspaniałych darczyńców, zebraliśmy kwotę 2250 zł. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni i szczęśliwi, że wspólne działanie przyniosło tyle dobra. Udział w tym dziele misyjnym to dla nas cenna lekcja, uczy wrażliwości, szacunku i miłości do bliźniego.

Organizatorzy:
mgr Kazimiera Matyasik, mgr Ewa Tomaszek
mgr Maria Salamon, mgr Klaudia Matyasik- Bieda


Liczba wyświetleń: 1079
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne