Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Profilaktyka i leczenie nowotworów - wykład w bibliotece w Nowym Rybiu

22.12.2021
„Obyś nie przyszedł za późno” – to tytuł wykładu, który wygłosił w piątkowe popołudnie lekarz Dominik Chorągwicki w bibliotece w Nowym Rybiu. Tematem prelekcji była wczesna diagnostyka i leczenie nowotworów urologicznych.
 
Spotkanie otworzył dyrektor Jacenty Musiał, który wskazał na rolę właściwej profilaktyki w trosce o zdrowie. Gospodarz gminy, Jan Skrzekut, witając wszystkich docenił lekarzy, którzy swój zawód traktują niczym misję i powołanie, a swoją pracę wykonują z najwyższą empatią. Na spotkaniu obecna była także Ewa Bulanda – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej wraz z pracownikami i bibliotekarze.
 
- W leczeniu nowotworów pierwszorzędne znaczenie ma czas. To on decyduje o tym czy jesteśmy w stanie pacjenta zupełnie wyleczyć, czy tylko leczyć – podkreślał lekarz Chorągwicki.
 
Prelegent wskazał na główne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór. Są nimi: papierosy, stres i niewłaściwa dieta. W każdym przypadku, kiedy pacjent zgłosi się do lekarza wystarczająco wcześnie, zwiększa swoje szanse nawet na całkowite wyleczenie. Niestety, jak podkreślał Chorągwicki, część pacjentów bagatelizuje objawy, bądź nie zgłasza się do lekarza z powodu strachu, czy wstydu.
 
Lekarz na podstawie prezentacji multimedialnej omówił poszczególne nowotwory urologiczne i scharakteryzował ich objawy i przebieg leczenia. Zaapelował, by już teraz zaplanować sobie czas na profilaktykę i podstawowe badania w nadchodzącym roku, które mogą wielu uratować życie.
 
- Nie bójmy się badać, nie bójmy się przyjść do lekarza z objawami, które nas niepokoją. Nie odbierajmy sobie szansy na zdrowie – apelował doktor Chorągwicki.
 
Na koniec dyrektor podziękował lekarzowi za cenne wskazówki i rady. Wójt gminy docenił ogromne zaangażowanie, zapał i empatię w pracy lekarskiej.
 
Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Po wykładzie jeszcze długo trwała dyskusja. Uczestnicy zadawali pytania i radzili się odnośnie profilaktyki i badań.
 
Wykład został zrealizowany w ramach projektu "Rozwój pomocy społecznej", współfinansowanego ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego.
 
Organizatorzy: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi.
 
Lek. Dominik Chorągwicki - Absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnik wielu stażów zagranicznych w tym stażu w Univeristy of Rochester  w Stanach Zjednoczonych, gdzie doskonalił umiejętności w onkologii, urologii onkologicznej jak i chirurgii plastycznej. Staż podyplomowy odbył w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Od 2017 roku pracownik Oddziału Urologii Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. G. Narutowicza w Krakowie, gdzie doskonalił swoje umiejętności zwłaszcza w dziedzinie urologii endoskopowej i onkologicznej. Obecnie pracuje w Oddziale Klinicznym Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie gdzie doskonali swoje umiejętności zwłaszcza w dziedzinie urologii mało inwazyjnej  i laparoskopowej.
 
źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi


Liczba wyświetleń: 1233
3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne