Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

„Jak zadbać o zdrowie psychiczne w jesieni życia” – Wykład w Świetlicy Wiejskiej w Pasierbcu

06.12.2021
O tym, jak zadbać o swoją kondycję psychiczną, mogli dowiedzieć się uczestnicy wykładu Ks. dr Jerzego Smolenia, pt.: „Jak zadbać o zdrowie psychiczne w jesieni życia”.

Spotkanie zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej we współpracy z Urzędem Gminy Limanowa odbyło się w czwartek, 2 grudnia 2021 r., w Świetlicy Wiejskiej w Pasierbcu.

W spotkaniu wzięła udział Pani Maria Twaróg – sołtys wsi Pasierbiec, Pani Jolanta Szyler – Kierownik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Gminy Limanowa, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej i Urzędu Gminy Limanowa oraz licznie przybyli mieszkańcy Pasierbca i okolicznych  miejscowości.

Spotkanie otworzyła Pani Ewa Bulanda – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, która w imieniu organizatorów, przywitała Ks. dr Jerzego Smolenia - znanego i powszechnie cenionego psychologa, psychoonkologa, wykładowcę Akademii Ignatianum w Krakowie, aktywnie działającego w Centrum Pomocy Psychologiczno-Pastoralnej „Budzić Nadzieję” w Dobrej. Następnie powitała wszystkich uczestników wykładu, którzy skorzystali z zaproszenia i przybyli na pasierbieckie wzgórze.

Pani Ewa Bulanda podkreśliła ważność tematyki, będącej przedmiotem wykładu, dbania o swoje zdrowie psychiczne, a także wyraziła oczekiwanie publiczności odnośnie przekazania przez Gościa rad i wskazówek, jak zadbać o kondycję psychiczną, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach.

Następnie głos zabrał Ks. dr Jerzy Smoleń. Zwrócił uwagę na problem wzrostu samobójstw wśród osób starszych w ostatnim czasie. Prelegent położył nacisk, iż powinniśmy pielęgnować pewność w sobie (nie mylić z pewnością siebie), niezależnie, co o nas powiedzą inni. Jak akcentował, nasze poczucie własnej wartości zabija dzisiaj niepokój, lęk, porównywanie się wzajemne, a każdy z nas jest przecież inny, ma inną drogę. Porównanie prowadzi zaś do zazdrości, a ta również potrafi zabijać. Wśród zabójców naszej kondycji psychicznej są także perfekcjonizm i narzekanie, które jak dowiedli naukowcy, zmienia strukturę naszego mózgu, zmienia naszą osobowość na osobowość narzekającą. W zachowaniu higieny psychicznej może nam natomiast pomóc kilkanaście zasad. Są to m.in.: dążenie do zachowania równowagi pomiędzy obowiązkami a wypoczynkiem, danie sobie prawa do rozwijania swoich talentów w jesieni życia, nie banie się spędzania czasu samotnie. Jak dalej wskazywał nasz Gość, nie możemy poddawać się po pierwszej porażce, zawsze jest dobry czas, aby powstać. Nie możemy ciągle rozpamiętywać przeszłości, musimy ją zamknąć, ale też nie możemy zamartwiać się przyszłością. Należy otworzyć się na zmiany - niekoniecznie „starych drzew się nie przesadza”, bo szczęście może czekać na tym nowym miejscu.  Nie skupiajmy się na tym, na co nie mamy wpływu, nauczmy się odmawiać, nie użalajmy się nad sobą i pogódźmy z tym, że nie da się wszystkich zadowolić. Dajmy sobie czas, uznajmy, że nie będzie natychmiastowych rezultatów i że trzeba dać sobie prawo do błędów. Nie bójmy się konsultować ze specjalistami, aby podnieść swoją jakość życia. Na koniec Ks. dr Smoleń życzył wszystkim obecnym pokoju i odwagi do bycia...

Wykład spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony publiczności. Uczestnicy wymownie wyrazili pewien niedosyt i chęć ponownego spotkania z Ks. Doktorem.

Wykład odbył się w ramach projektu "Rozwój Pomocy Społecznej”, realizowanego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej, współfinansowanego ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej


Liczba wyświetleń: 855
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne