Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Grupa Kolędnicza ze Szkoły Podstawowej w Pasierbcu w programie ZIARNO

15.12.2021
2 grudnia 2021 r. przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu miało miejsce nagranie programu telewizyjnego ZIARNO z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Pasierbcu. Warto zauważyć, że było to już drugie spotkanie uczniów pasierbieckiej szkoły z ekipą ZIARNA. Pierwsze miało miejsce trzydzieści lat temu, w 1991 r. , i dotyczyło tematyki Dnia Wszystkich Świętych i zaduszek.
 
Tym razem redakcja programu postanowiła przygotować odcinek o tradycjach bożonarodzeniowych na ziemi limanowskiej. Szukając materiałów związanych z tym tematem, dziennikarze dotarli m.in. do informacji o ogólnopolskich sukcesach Grupy Kolędniczej Pasierbiocki. Zespół regionalny przy Szkole Podstawowej w Pasierbcu powstał w 2008 roku. Jego założycielem i kierownikiem jest Pani Rozalia Kuchta.
 
Chłopcy z Grupy Kolędniczej przygotowali pod kierunkiem opiekuna muzycznego i choreografa – pana Sławomira Bryniaka –  krótki tradycyjny program kolędowy. W skład grupy wchodzili uczniowie klas ósmych: Antoni Dudziak, Kacper Marcisz, Jakub Piórkowski, Maksymilian Kulig, Szymon Piórkowski, Szymon Furtak, Jakub Rozum i Tomasz Raczek. Nagranie miało miejsce w plenerze, przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Sami uczniowie na czas występu zmienili się nie do poznania.  Żyd, Cygan, Cyganka, Dziad i Dziadówka, Konik oraz Grajkowie zawitali do kustosza pasierbieckiego sanktuarium z kolędą. Ks. Bogdan Stelmach przywitał ich serdecznie. Kolędnicy nie tylko zaśpiewali, ale także zagrali na instrumentach: trąbce, klarnecie, skrzypcach. Podczas występu kolędnicy posługiwali się miejscową gwarą, było głośno i wesoło, czyli tak, jak to dawniej przy kolędzie bywało.
 
Udział w świątecznym odcinku znanego programu telewizyjnego ZIARNO to dla uczniów naszej szkoły ogromna radość i spore wyróżnienie. Cieszę się, że uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności i pokazać innym kultywowane w naszym regionie tradycje -   powiedział Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pasierbcu – Zbigniew Król, obecny podczas nagrania.
 
Występ Grupy Kolędniczej Pasierbiocki będzie można obejrzeć w TVP ABC w drugi dzień świąt tj. 26 grudnia o godz. 9.30. Zapraszamy!
 
źr. Szkoła Podstawowa w Pasierbcu


Liczba wyświetleń: 1242
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne