Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

11 grudnia Pierwsze Limanowskie Targi Żywności

06.12.2021

„Gospodarstwa górskie, karpackie dzięki dalszej usilnej pracy powoli mogą stać się najpiękniejszym i najbogatszym diademem ziem Rzeczpospolitej Polskiej" - Inż. Jan Drożdż

Już 11 grudnia 2021 r. będzie miało miejsce wydarzenie pod nazwą „Pierwsze Limanowskie Targi Żywności". Będzie to uroczyste podsumowanie Warsztatów Serowarskich  trwających od czerwca 2021 r. realizowanych ze środków „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Inspiracją takiej inicjatywy na rzecz rozwoju rolnictwa górskiego była działalność inż. Jana Drożdża, założyciela Górskiej Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej. To on 100 lat temu, dążył do wyrównania dysproporcji między rolnictwem alpejskim, a rolnictwem Karpat, które to od ponad 1000 lat wspólnie się rozwijały, a rozbiory uwsteczniły ten rozwój o ponad 100 lat. To genialne dzieło jakim była Górska Szkoła Rolnicza trzeba dokończyć. W roku 1950 władze komunistyczne zlikwidowały tę szkołę. Inż. Jan Drożdż był mistrzem serowarskim praktykującym w Szwajcarii.

Pierwsze Limanowskie Targi Żywności będą połączone z konkursem i z wyborem Mistrza Serowarstwa z pośród uczestników warsztatów, nawiązując do tej pięknej idei jakim był poziom nauczania w tej przedwojennej placówce oświatowej. Będzie to też okazja do degustacji potraw przygotowanych na pięciu stanowiskach ze zdrową tradycyjną limanowską żywnością. Zaprezentowane wyroby będą okazją do nawiązania kontaktów handlowych, gdyż niektórzy uczestnicy warsztatów zarejestrowali Rolniczy Handel Detaliczny umożliwiający swobodną sprzedaż zdrowej żywności.Uroczystym zakończeniem będzie koncert w wykonaniu młodzieży prezentującej muzykę ludową ziemi limanowskiej. To wydarzenie będzie też upamiętnieniem 40. rocznicy powstania NZSS Solidarność Rolników Indywidualnych.Honorowym Patronatem uroczystość objęli między innymi:

  • Łukasz Kmita-Wojewoda Małopolski
  • Witold Kozłowski-Marszałek Województwa Małopolskiego
  • Barbara Nowak-Małopolski Kurator Oświaty
Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów Pierwszych Limanowskich Targów Żywności.

Stefan Hutek


Liczba wyświetleń: 882
3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne