Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wykład lek. Dominika Chorągwickiego na temat nowotworów urologicznych

12.11.2021
Wykład pn. „Obyś nie przyszedł za późno - wczesna diagnostyka i leczenie nowotworów urologicznych”

W ostatnie piątkowe popołudnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starej Wsi  odbył się bardzo ciekawy wykład. Spotkanie ważne ale i zarazem niezwykle trudne bowiem poruszono na nim temat diagnostyki i leczenia nowotworów urologicznych. Niby nie trzeba nikogo przekonywać, że zdrowie to największy skarb jaki posiadamy i bez niego nic nie ma znaczenia a jednak często zapominamy o tak podstawowych rzeczach jak sen, odpoczynek, zdrowe odżywianie, ruch,  nie palenie papierosów itp. Spotkanie otworzył Jacenty Musiał, dyrektor biblioteki, który przedstawił naszego wykładowcę oraz przywitał przybyłych gości: Wójta Gminy Limanowa Jana Skrzetuta oraz Marka Dudka, który gościł w ubiegłym miesiącu w naszych bibliotekach z wykładami nt.: zdrowego odżywiania. Dyrektor swoje wystąpienie zakończył słowami Desideriusa Erasmusa: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” Następnie głos zabrał włodarz naszej gminy – Jan Skrzekut, który wyraził swoją radości i wdzięczność za zorganizowanie tak ważnego spotkania. Jak podkreślał zdrowie mieszkańców leży mu na sercu i stara się robić wszystko co w jego mocy aby ułatwić im dostęp do opieki zdrowotnej. W dalszej części swojej wypowiedzi podziękował naszym instytucjom oraz zapewnił o swoim wsparciu w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej. Po pierwsze nie palić, po drugie badać się, po trzecie nie bać się lekarzy oni nas rozumieją, nie oceniają, nie osądzają chcą nam pomóc. Tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie lek. Dominik Chorągwicki. Następnie szczegółowo i bardzo precyzyjnie zapoznawał słuchaczy z metodami diagnostycznymi oraz sposobami leczenia nowotworów urologicznych, które są  bardzo groźne gdyż w wielu przypadkach nie dają żadnych objawów. Do wyobraźni uczestników spotkania przemówiła historia młodego ojca, wykształconego mężczyzny, który bardzo bał się i wstydził pójść do lekarza. Przyszedł do niego w momencie, gdy już nie mógł poradzić sobie z bólem. Ale już niestety niewiele dało się zrobić. To czasem nie rak nas zabija tylko nasz lęk przed chorobą, która wykryta na wczesnym etapie w dzisiejszych czasach jest chorobą przewlekłą, z którą da się żyć. Pamiętajmy zatem zero papierosów i profilaktyka. Czasem lepiej wykonać kilka badań za dużo iż żałować, że się ich nie zrobiło. Wykład połączony z prezentacją oraz filmem ukazującym najnowocześniejsze metody leczenia raków urologicznych spotkał się z dużym zainteresowaniem. A ożywiana dyskusja i zadawane pytania potwierdzają ważność podjętej tematyki. Ludwig Borne pisał „że jest tysiące chorób ale tylko jedno zdrowie”. Warto o tym pamiętać, dlatego też musimy wciąż zmieniać naszą mentalność i przełamywać stereotypy. Stan naszego ducha, pozytywne myślenie, profilaktyka zdrowotna i preferowanie zdrowego stylu życia to fundament zdrowia. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć zaprezentowaną w bibliotece wystawę "Obrazy skraju Małopolski". Wystawa została zorganizowana dzięki współpracy  z Wojewódzką  Biblioteką  Publiczną w Krakowie.

Wykład został zrealizowany w ramach projektu "Rozwój pomocy społecznej", współfinansowanego ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi.

Lek. Dominik Chąrągwicki - Absolwent Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnik wielu stażów zagranicznych w tym stażu w Univeristy of Rochester  w Stanach Zjednoczonych, gdzie doskonalił umiejętności w onkologii, urologii onkologicznej jak i chirurgii plastycznej. Staż podyplomowy odbył w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Od 2017 roku pracownik Oddziału Urologii Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. G. Narutowicza w Krakowie, gdzie doskonalił swoje umiejętności zwłaszcza w dziedzinie urologii endoskopowej i onkologicznej. Obecnie pracuje w Oddziale Klinicznym Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie gdzie doskonali swoje umiejętności zwłaszcza w dziedzinie urologii mało inwazyjnej  i laparoskopowej.

źr. Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi


Liczba wyświetleń: 1002
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne