Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Edukacja ekologiczna w Szkole Podstawowej nr 1 w Męcinie

18.10.2021
Im więcej wiesz, tym lepiej działasz”

W bieżącym roku szkolnym jednym z priorytetów polityki oświatowej państwa jest wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Dbając o właściwy poziom świadomości ekologicznej uczniów w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie, planujemy wdrożyć szereg inicjatyw i działań. Ich celem będzie rozwijanie postaw odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz uzmysłowienie uczniom, jak wiele zawdzięczamy naturze. Edukując młode pokolenie musimy im pokazać, że troska o przyrodę jest naszym wspólnym obowiązkiem i powinna być elementem świadomego życia. Ta nauka to nie tylko słowa wypowiedziane w szkole, to muszą być gesty, które świadczą o wrażliwości na to, co dzieje się z naszą planetą. Diagnoza przeprowadzona w środowisku pokazała, że mamy wiele do zrobienia w naszej społeczności. Dlatego postanowiliśmy przyjąć taktykę „małych i dużych kroków”.

Pierwszym z nich była wycieczka piesza na Jaworz w czasie, której posprzątaliśmy szlak turystyczny. W myśl hasła tegorocznej akcji „Sprzątanie Świata”- „Myślę, więc nie śmiecę” jesteśmy zobowiązani do racjonalnego gospodarowania odpadami i reagowania na wszelkie przejawy nieodpowiedzialności w tym zakresie. Wycieczka była również okazją do poznania zalet, jakie niesie umiarkowany wysiłek fizyczny i wypoczynek czynny. Uczniowie za pomocą opasek sportowych monitorowali podstawowe parametry istotne w czasie wysiłku (np. tętno, nasycenie krwi tlenem) oraz korzystali z krokomierza. Zajęcia służyły również doskonaleniu orientacji w terenie, wyznaczaniu kierunków geograficznych w terenie (kompas, gnomon) oraz ugruntowały wiedzę na temat form terenu. Uczestnicy mieli możliwość oznaczania gatunków roślin przy użyciu aplikacji Plant Identification oraz poznali dobroczynny wpływ leśnego powietrza, które ma działanie antystresowe i uspokajające. Nasi uczniowie są „eko”, dbają o zdrowie naszej planety oraz własne dobre samopoczucie.

Pamiętajmy, że uwrażliwienie młodych ludzi na piękno przyrody oraz kształtowanie w nich odpowiednich postaw nauczy ich chronić środowisko, a co za tym idzie ludzkie życie.

Autor: Renata Długosz


Liczba wyświetleń: 736
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne